Špičkoví slovenskí vedci vytvorili bioplast Nonoilen, ktorý môže spustiť obrovskú revolúciu. Keďže nevzniká z fosílnych surovín, ako je ropa, nový materiál nezaťaží naše krehké životné prostredie.
Nie je preto žiadnym veľkým prekvapením, že novinka nesie odborný názov Nonoilen. Ide totiž o slovné spojenie non oil, čo v našom jazyku znamená bez ropy.
“Nonoilen je výsledok spolupráce v oblasti výskumu a vývoja, na ktorej sa zúčastnilo niekoľko strán. Myšlienka sa zrodila pred mnohými rokmi, keď sa skupina vedcov z FCHPT a zo SAV – Ústavu polymérov začala zaoberať ekologickými polymérnymi zmesami.”
Výskumné aktivity slovenských odborníkov, predovšetkým z tímu profesora Pavla Alexyho z Fakulty chemickej a potravinárskej technológie STU, nakoniec zavŕšilo patentovanie duševného vlastníctva.
Prestížne ocenenie
Ako spomína web Slovenskej technickej univerzity, ambiciózny vynález má na krku aj prestížnu Zlatú medailu. K jej udeleniu došlo ešte v roku 2012 počas podujatia Technomart, kde majú každoročne namierené tie najväčšie inovácie z celého sveta.
O výsledok náročného výskumu prejavila záujem komerčná firma PANARA z Nitry, ktorá si od Slovenskej akadémie vied kúpila licenciu na využívanie technológie.
“Vďaka vzájomnej podpore nielen vznikol, ale je i komerčne využitý materiál, ktorý svojimi vlastnosťami predstavuje ozajstné riešenie úplného ekologického využitia plastov, a to v celom životnom cykle – od výroby až po odpadové hospodárstvo.“
Nonoilen je momentálne predmetom záujmu viacerých renomovaných značiek. Mnohí výrobcovia populárnych produktov chcú postupom času prejsť na ekologické materiály z obnoviteľných zdrojov, takže majú pred sebou doslova ideálnu príležitosť.
Zubné kefky
Skvelým príkladom môžu byť nové zubné kefky od švajčiarskej firmy Curaprox. Od tých predchádzajúcich sa líšia v tom, že ich netvorí syntetický, ale ekologický plast Nonoilen. Preto sú biologicky rozložiteľné v prírodných podmienkach, a to vraj vo veľmi krátkom čase, informuje web SME.
Curaprox chce prvú výrobnú dávku využiť na testovanie fyzickej výdrže. Keďže ide o úplne niečo nové, chcú mať istotu, že dokážu zákazníkom zabezpečiť rovnaký štandard kvality.
Rozložiteľný bioplast Nonoilen tvoria tri hlavné zložky – škrob, PLA a PHB. Celé to tak stojí na ekologických polyméroch.
PALCE HORE !!!!!!!!!!
Ešte aby to vydržalo dostatočne dlho pre bežnom používaní a nerozsýpalo sa to a bude to fakt bomba !!!
Na použitie v jednorázových kelímkoch, lyžičkách, tanierkoch, slamkách a podobných somarinách je to fakt super vec !
Len sa obávam, že potom to začne každý zahadzovať všade a nikoho nebude trápiť ani príroda ani ten bordel…lebo ľudia sú debilný a všetko vedia otočiť v ZLO !!!
Opatrne s využívaním pôdy, aby nebolo horšie ako s plastami. Ten škrob je treba dopestovať, pôda sa bude skrz výnos prehnojovať. Nie je všetko tak ružové ako to na prvý pohľad vypadá.