Americký start-up LanzaTech mení emisie uhlíka na užitočné látky. Jeho testovací projekt má za sebou úspešný štart. Vďaka systému v čínskej fabrike vedia dnes vyrobiť až niekoľko miliónov galónov etanolu, ktorý môže spolu s leteckým palivom poháňať lietajúce dopravné prostriedky.
Nepôjde však iba o pohonné hmoty. Ako píše CNN, produktom biotech start-upu môžu byť aj také ingrediencie, aké sú potrebné pri výrobe plastu či dokonca nylonu.
Celé čaro tu tkvie v prírode sa vyskytujúcich acetogénnych mikróboch, inými slovami baktériách, ktoré bolo potrebné pred zapojením do akcie ešte trošku vylepšiť. V LanzaTech tomu hovoria vedená evolúcia a ak by ju nezrealizovali, nemohli by ich v týchto dňoch živiť emisiami z nášho krehkého ovzdušia.
Čínska oceliareň
Testovací projekt start-upu začal fungovať ešte len v priebehu uplynulého roka, a to v areáli čínskej oceliarne. Systém za približne 55 miliónov dolárov dokázal behom tohto relatívne krátkeho času zrecyklovať dostatok emisií uhlíka na to, aby mohli priniesť na svet viac ako 9 miliónov galónov etanolu.
Biotech startup LanzaTech has developed a way to turn emissions into ethanol, a renewable fuel that is commonly used in US gasoline. The key to the process is a gas-eating bacteria developed specifically for fermentation. https://t.co/9L6WNcG0eQ
— CNN Business (@CNNBusiness) October 30, 2019
LanzaTech vie nadobudnutý etanol využiť na výrobu svojho leteckého paliva s podstatne menšou uhlíkovou stopou, ktoré od minuloročného októbra čiastočne poháňa komerčné lietadlo. Ak bude testovanie úspešné, tak nie je vylúčené, že sa skôr či neskôr ocitne i v ďalších nádržiach.
Bioreaktor a baktéria
Fermentačný proces prebieha v špeciálne vyvinutom bioreaktore, kde musí byť prítomný i kľúčový prvok – baktéria.
„Namiesto toho, aby emisie uhlíka vychádzali z oceliarne, chytáme ich a dávame do bioreaktoru, kde prebieha fermentácia – ako pri výrobe piva – aby vznikol etanol,“ prezradil CEO start-upu Jennifer Holmgren.
Start-up LanzaTech si počas uplynulých 14 rokov polepšil od investorov o 250 miliónov dolárov a momentálne má pred sebou expanziu do ďalších potenciálne lukratívnych priemyslov. Na komerčné využívanie ambicióznej technológie si ale budeme musieť ešte zopár rokov počkať, pretože ešte stále nie je dokončená.
Som rád že aspoň niektorý ešte vyvýjajú dačo naozaj užitočné…
A to je firma čo kedysi vyrábala ten „slávny“ prací prášok či ? :)))