Taiwanská spoločnosť HTC patrí k ostrieľaným hráčom mobilného priemyslu, ktorému sa však v posledných rokoch nedarí. Výrobca vypadol z rebríčka TOP 10 najväčších výrobcov smartfónov a dnes o ňom takmer nepočuť.
Doby, kedy mala spoločnosť HTC na celosvetovom trhu so smartfónmi viac ako 10-percentný podiel, sú dávno preč. Naposledy takýto podiel zaznamenala v roku 2011. Výrobca tento rok nepredstavil žiadnu vlajkovú loď.
Pribudli len priemerné zariadenia HTC U19e a Desire 19+, ktoré pochádzajú zo strednej triedy. Poslednou vlajkovou loďou je model U12 Plus, ktorý pochádza z júna minulého roka.
Aj keď to tak teraz možno nevyzerá, HTC sa prvých priečok vo vlajkovom segmente nevzdáva. Vyplýva to z odvážnych vyhlásení nového generálneho riaditeľa Yvesa Maitresa, ktorý predtým niekoľko rokov pôsobil vo vedení telekomunikačnej firmy Orange Group. Na pozícii generálneho riaditeľa HTC nahradil Chera Wanga, ktorý však bude v HTC pracovať aj naďalej.
Yves Maitres na konferencii TechCrunch Disrupt v podstate priznal, že zanedbali vývoj hardvéru inteligentných mobilných telefónov. Spoločnosť presunula všetky zdroje na výskum a vývoj do divízie pre virtuálnu realitu. Investície do VR sa vyplatili, keďže v tomto odvetví spoločnosť HTC stále rastie.
Generálny riaditeľ pochválil konkurenciu, spoločnosti Apple, Samsung a Huawei, ktoré podľa neho odviedli výbornú prácu. Tieto spoločnosti investujú do výskumu a vývoja svojich zariadení značné prostriedky.
Yves Maitres však hovorí, že spoločnosť HTC je pripravená ponúknuť zákazníkom vo vlajkovej triede smartfón s „najlepším hardvérom a fotoaparátom“. Ako dôležitý označil riaditeľ rok 2020.
V danom roku odštartuje prudší rozmach 5G sietí, ktorými operátori postupne pokryjú čoraz viac krajín. Výrazného plošného pokrytia 5G sieťami by sme sa mali následne dočkať v roku 2023. Do roku 2025 by spoločnosť HTC chcela byť opäť ziskovou a pôsobiť ako významný hráč na trhu so smartfónmi.
Výrobca chce byť aktívny hlavne v prémiovom segmente. Nové smartfóny z tejto triedy chce predávať v krajinách s vyšším HDP, teda v ekonomicky silnejších oblastiach. HTC očividne nechce svoj budúci rast naštartovať cenovo dostupnými zariadeniami, ktoré by sa masovo predávali v menej vyspelých krajinách.
Takáto stratégia sa osvedčila spoločnosti Xiaomi, ktorá si vďaka svojim cenovo dostupným smartfónom podmanila Indiu. V 2. štvrťroku 2019 obsluhovala skoro tretinu indického trhu so smartfónmi.
Nakoniec bude aj tak kľúčový záujem zo strany zákazníkov, ktorí musia dať budúcim vlajkovým lodiam od HTC šancu.
HTC dajú šancu už len skalný…
Kedysi mali výborné mobily ! V dobe pred 10 rokmi také HD2 bolo TOP celosvetovo asi…Potom som mal ešte HTC One U, už to nebol najlepší fon, ale za 20€ poslúžil rok ešte výborne…
Teraz by som HTC nechcel…hlavne ak by vypadalo ako na fotke hore :)))
Museli by sa hooodne moc zobudiť ! Začať v prvom rade využívať celú plochu prednej strany mobilu !!! To mi na nich posledné roky dosť vadilo, pod displejom skoro 2CM a žiadne tlačidlá hardwarové ?!?! HTC WTF ??? Proste, obrovský mobil s pididisplejom…to je dnes mŕtve vopred už !