Čoraz populárnejšia laboratórna technika CRISPR, ktorá umožňuje modifikáciu génov, je po novom ešte pokročilejšia. Vylepšenie vraj eliminovalo niekoľko vedľajších efektov, pridalo na precíznosti a spestrilo možnosti úpravy.
Čerstvo vytvorená alternatíva si dáva lepší pozor na dodatočné úpravy génu, aby nespôsobila viac problémov ako úžitku, píše vedecký web Nature.
Keď sa biologický inžinier pokúsi o zmenu DNA, za bežných okolností existuje šanca, že sa spolu s ňou zrealizuje i pár ďalších, tentokrát už nežiadúcich úprav. A to môže celú situáciu iba zbytočne skomplikovať.
The CRISPR genome-editing technique that’s revolutionising biology just got a major upgrade https://t.co/t470SPfHEG pic.twitter.com/o3E1Fsq09C
— New Scientist (@newscientist) October 22, 2019
Vedci z viacerých kútov sveta preto už dlhšie hľadali spôsob, ako sa tejto nežiadúcej modifikácii génu vyhnúť. Súvisí síce iba s jednou bunkou z desiatich, no pri ľuďoch nie je priestor ani pre tie najmenšie chybičky.
CRISPR prime editing
Jedným z takých vedcov je aj Andrew Anzalone z amerického Broad Institute, ktorému sa to nakoniec podarilo. Spolu s kolegami prišli na spôsob, ako zdokonaliť CRISPR. Svoje dielo volajú prime editing a už ho medzičasom stihli úspešne vyskúšať na mutáciách v ľudských bunkách.
„To, čo sme videli, bolo pozoruhodné,“ prezradil vedúci výskumného tímu David Liu. Proces vraj po novom pozostáva až z troch krokov, nielen jedného ako doteraz, a to redukuje šancu vzniku nežiadanej úpravy.
Možno teda povedať, že sme sa opäť priblížili k dennodennému využívaniu techniky CRISPR na elimináciu dnes ešte stále smrteľných alebo nevyliečiteľných chorôb v ľudských telách.