Vesmírna firma SpaceX sa po úspešnom otestovaní prototypu Starhopper presunula do druhej fáze vývoja lode Starship. Vďaka vybudovaným základom vytvorila dva nové prototypy Mk1 a Mk2, z ktorých postupom času vznikne plnohodnotné vesmírne plavidlo.
Vesmírna loď Mk1 naberá kontúry na území Texasu, zatiaľ čo druhá Mk2 na území Floridy. Obe sú orbitálne, a to preto, lebo sú určené na testovanie technológií pre masívnu loď Starship. Tá nás jedného dňa zoberie na Mesiac, Mars a aj ďalšie planéty v našej slnečnej sústave.
Droid Junkyard, Tatooine pic.twitter.com/yACFR9y04P
— Elon Musk (@elonmusk) September 17, 2019
Ide o finálny cieľ ambicióznej snahy kontroverzného vizionára Elona Muska, ktorý nám v uplynulých hodinách ukázal dva zábery priamo z miesta činu. O ktorý z prototypov ide, síce neprezradil, no aspoň môžeme vidieť lesklý povrch už takmer dokončenej vrchnej časti konštrukcie vrátane dielne, kde vznikajú menšie partie.
Nehrdzavejúca oceľ
Ako píše vedecký web Space, za lesklým povrchom stojí nehrdzavejúca oceľ, pretože ju firma SpaceX použila namiesto pôvodne plánovaných uhlíkových vlákien. Elon Musk to odôvodnil tým, že zredukujú výrobné náklady a zároveň zabezpečia vysoký bod tavenia. Preto by mala konštrukcia zvládnuť ešte vyššie teploty.
Kedy bude prvý let?
Ako naznačujú dostupné informácie, prvý ostrý let by mohol prebehnúť v priebehu nadchádzajúceho mesiaca. Prototyp vesmírnej lode s 3 novými raketovými motormi Raptor vyletí do výšky 20 kilometrov a potom pristane.
Ďalší dôležitý vzlet možno očakávať v nadchádzajúcich mesiacoch, pričom tentokrát pôjde o výšku do 180 kilometrov. Počas finálneho poletia na orbitu Zeme, k čomu môže dôjsť niekedy v priebehu roka 2020. Tá najbližšia (LEO) je vzdialená od 180 do 2 000 kilometrov nad Zemou, informuje NASA.