Takzvané elektronické cigarety sa ocitli na bojovom poli. Zatiaľ, čo sa výrobcovia snažia presvedčiť verejnosť, že ide o menej rizikové fajčenie, niektoré krajiny, vrátane Indie, začínajú premýšľať o úplnom zákaze ich predaja.
Ako píše renomovaný spravodajský web CNN, indická vláda považuje e-cigarety za riziko pre zdravie používateľov. Predovšetkým mladých ľudí, ktorých lákajú najmä ochutené náplne (e-liquid) vrátane neregulovaných alternatív s obsahom u nás zakázanej látky THC.
„Bohužiaľ, elektronické cigarety sa pôvodne propagovali ako spôsob, ktorým sa ľudia môžu odnaučiť fajčiť klasické cigarety. Malo im to pomôcť prestať užívať cigarety,“ uviedla indická ministerka financií Nirmala Sitharamanová v priebehu týždňa.
India on Wednesday announced a complete ban on the sale of all e-cigarettes, saying the devices posed a health risk, especially to young people https://t.co/RPtkus9R1R
— CNN International (@cnni) September 19, 2019
Indický kabinet preto priniesol núdzové nariadenie, z ktorého môže počas nadchádzajúceho zasadnutia parlamentu vzniknúť zákon. Keď sa tak stane, porušenie zákazu dotyčného dostane až na 1 rok do väzenia.
Zvažovanie zákazu výroby, importu a predaja zo strany Indie prišlo krátko po tom, čo Spojené štáty americké zaznamenali viac ako 380 prípadov záhadnej pľúcnej choroby a 7 úmrtí, ktoré môžu podľa odhadov odborníkov súvisieť s takzvaným vapovaním.
Neregulované náplne a THC
Náplne do elektronických cigariet sú za bežných okolností regulované zodpovednými autoritami. Krajiny z Európskej únie sa musia držať špeciálnej európskej smernice, kde nájdu špecifikované kritériá pre ich výrobcov aj predajcov.
„Predaj a distribúcia elektronických cigariet a plniacich fľaštičiek sa v Európskom spoločenstve riadi smernicou TPD, ktorá jasne určuje, čo môže obsahovať plniaca fľaštička a aj zloženie elektronickej cigarety. Podľa týchto podmienok uvádzania nehoriacich produktov na trh sú produkty 6 mesiacov pred uvedením na európsky trh certifikované a až následne sú uvedené do predaja,“ prezradil Peter Grofič zo slovenského e-shopu vaprio.sk.
Niektorí používatelia si však náplne miešajú bez toho, aby disponovali nevyhnutnými chemickými znalosťami. V takom prípade sa z regulovanej stane neregulovaná. Jednou z dodatočne pridávaných zložiek je aj psychoaktívna látka THC (obsahuje ju marihuana), ktorá má podľa počiatočných odhadov prepojenie s nadmernými množstvami acetátu vitamínu E.
The main suspect in the outbreak of #vaping associated sickness and death is vitamin e oil. It’s being used as a thickener in illegal #THC vape carts.? #vapeban https://t.co/1NdOL1pp8x
— Leafly (@Leafly) September 12, 2019
Nadobudnuté vzorky od ľudí so záhadnou pľúcnou chorobou totiž poukazujú práve na acetát vitamínu E a jeho príliš veľkú koncentráciu. Za potenciálne nebezpečnú zložku náplní možno preto v týchto dňoch podľa Leafly označiť lacný olej so spomínaným vitamínom.
„Hydrochinón je kontroverzná zlúčenina predávaná v Spojených štátoch ako lokálne zosvetľovacie činidlo pre kožu. Používa sa na odstránenie tmavých škvŕn alebo sfarbení. Európska únia zakázala hydrochinón kvôli potenciálnym karcinogénnym účinkom. Americká FDA vyjadrila obavy týkajúce sa použitia tejto zlúčeniny, no zatiaľ neobmedzila predaj na území USA. Problémom tu teda zrejme je inhalácia zvyškového aerosólu hydrochinónu z lacného oleja vitamínu E.“
Na vyvodenie záveru je však ešte príliš skoro, pretože nie sú k dispozícii dostatočné informácie.
MALI BY UPLNE ZAKAZAŤ TABAKOVE VYROBKY CELOSVETOVO + ALKOHOL BY SOM TIEŽ ZAKAZAL !!!!!!!!!!!!! Už som prišiel o zopár priateľov kvôli tomuto sku*****mu svinskému odpornému hnusu…
Bohužiaľ…ak by to bolo aj zakázané, tak by to aj tak existovalo a výsledok by bol len a iba vo zvýšenej kriminalite…o tom som presvedčený…