Jeden zo satelitov spoločnosti SpaceX, Starlink 44, takmer utrpel zrážku s družicou Aeolus. Európska vesmírna agentúra však hrozbe predišla, a to vykonaním šikovného úhybného manévru, informujú redaktori zo serveru Space.
Starlink 44 je jedným z prvých 60 satelitov rovnomennej série vypustených na orbitu Zeme americkou spoločnosťou SpaceX. Stalo sa tak ešte v máji tohto roku, kedy ich do cieľovej destinácie dopravila raketa Falcon 9. Konečný výsledok, teda kompletnú sieť, by malo podľa plánov tvoriť až 12 tisíc satelitov, ktorých účelom bude vytvorenie vysokorýchlostného prístupu na internet pre celú Zem.
[irp]
Vráťme sa však späť k spomínanej hrozbe. Ako sme už uviedli vyššie, Európska vesmírna agentúra sa nakoniec rozhodla pre vykonanie úhybného manévru. Toto rozhodnutie však nepadlo úplne dobrovoľne – spoločnosť SpaceX totiž odmietla uhnúť so svojím satelitom.
ESA teda koniec koncov nemala inú možnosť. Podľa dostupných informácií bola pravdepodobnosť kolízie na úrovni 1 ku 1 000.
It is very rare to perform collision avoidance manoeuvres with active satellites. The vast majority of ESA avoidance manoeuvres are the result of dead satellites or fragments from previous collisions#SpaceDebris pic.twitter.com/mjbdoFfCPa
— ESA Operations (@esaoperations) September 2, 2019
Družica Aeolus bola do vesmíru vypustená ešte v auguste minulého roka. Jej hlavnou úlohou je meranie smeru i rýchlosti vetra, čím pomáha k zlepšeniu predpovedí počasia. Dobrou správou je, že manéver jej funkciu nijak neovplyvnil, teda bude slúžiť aj naďalej tak, akoby sa nič nestalo.
By som tam vyviezol nejake drobnosti ktore by mu tie satelity zostrelili. Predpoved pocasia je daleko podstatnejsia vec ako nejaky internet ktory sa chce nazyvat vysokorychlostnym aj ked to cele zavisi od poctu uzivatelov a hlavne pocasia… o ktorom nebudete vediet ci ma byt pekne alebo zle ?
a to este ten space x satelit ma skoro zaneddbatelnu cenu oproti tomu Esa .. Arogantnost ci neschopnost ? skor to druhe .