Výskumníci z University of Arizona prichádzajú s jedinečným projektom, vďaka ktorému dokážu lepšie porozumieť galaxiám, ale aj vyvrátiť či potvrdiť s nimi spojené teórie. Konkrétne hovoríme o vytvorení niekoľkých miliónov virtuálnych vesmírov prostredníctvom školského superpočítača. O novinke informuje web Engadget.
Jednoducho povedané, vedci v počítači vytvorili mnoho rozličných vesmírov, vďaka ktorým dokážu zistiť, ako prebieha vývin galaxií, ako v nich vznikajú hviezdy či akú úlohu hrá „tmavá hmota“ v samotnom procese ich formácie.
Celá práca trvala „len“ tri týždne
Jednotlivé vesmíry, z ktorých bol každý ovplyvnený iným súborom pravidiel, boli následne porovnávané s reálnym kozmom. Celá práca počítaču zabrala približne tri týždne.
Ide vôbec o prvý projekt zameraný na vytvorenie virtuálnych vesmírov, ktoré slúžia ako repliky toho skutočného. Simulácie, ktoré reprezentujú značnú časť skutočného vesmíru, obsahujú celkovo 12 miliónov galaxií a preklenujú časový úsek od 400 miliónov rokov po Veľkom tresku až po dnešný deň.
Vyvracia existujúce teórie
Štúdia nielenže dokáže poskytnúť vedcom presnejšie informácie ohľadom vývinu galaxií, no taktiež môže potvrdiť či spochybniť existujúce teórie. Jedným zo zaujímavých zistení bolo, že galaxie dokážu produkovať hviezdy oveľa dlhšie ako sa doteraz predpokladalo.
[irp]
V získaných údajoch sa však môžu nachádzať medzery, čo znamená, že sa experti ešte stále spoliehajú aj na svoje vedomosti. Technológie sú však rok od roku výkonnejšie a kvalitnejšie, čo znamená, že už čoskoro budú superpočítače schopné vytvárať čím ďalej prepracovanejšie a dôveryhodnejšie simulácie.
A??
B ty senil 😀
Kde je to B? Chúďa moje, já som robil s počítačmi keď ty si sral do plienok a robím to dneska
Budem slušný… pointou je informovať ľudí. Takže otázka A??? je ako sťažovať sa, že zeleninový šalát je príliš diétny 😉 ak sa vám neľúbi môžte si ísť frflať niekde inde
„Simulácie, ktoré reprezentujú značnú časť skutočného vesmíru“ simulácie ktoré simulujú skutočnost?, „taktiež môže potvrdiť či spochybniť existujúce teórie“takže môže hoci čo? „Jedným zo zaujímavých zistení bolo, že galaxie dokážu produkovať hviezdy oveľa dlhšie ako sa doteraz predpokladalo.“ to je fakt zaujímavé zistenie ale… V získaných údajoch sa však môžu nachádzať medzery, čo znamená, že sa experti ešte stále spoliehajú aj na svoje vedomosti“ takže čo sme sa dozvedeli? Budem teraz slušný…….. Vôbec nič
Akosi tam tie informácie chýbajú.
Ospravedlňujem sa za to že rozmýšľam nad tým čo čítam
A: A to, že ľudia majú technológiu schopnú simulovať vesmír. Že bude mať nedokonalosti sa dalo očakávať. Nakoľko je to „nová“ technológia, tak výsledky nemusia byť využiteľné v praxi. No ale keďže pracujete s počítačmi, tak si isto uvedomujete, že aj chyba má svoju pozitívnu hodnotu.
Samozrejme že bez chýb to nejde