Administratíva USA na čele s prezidentom Donaldom Trumpom zakázala americkým firmám v máji tohto roku obchodovať s čínskou spoločnosťou Huawei. Vláda USA zaradila čínskeho giganta na tzv. čiernu listinu.
Americká vláda sa totižto domnieva, že podnikanie spoločnosti Huawei je v rozpore s tamojšími záujmami národnej bezpečnosti a zahraničnej politiky.
Pár dní po zavedených opatreniach Ministerstvo obchodu USA vyrukovalo s dočasnou 90-dňovou licenciou, v rámci ktorej mohli americké firmy aspoň sčasti pokračovať v obchodoch s výrobcom Huawei.
Na základe tejto licencie ale čínska spoločnosť nemohla vyvíjať nové produkty. Zohľadňovala len podporu existujúcich zariadení, sieťovej infraštruktúry alebo softvérových aktualizácií. 90-dňové prechodné obdobie uplynulo dnešným dňom (19. august).
Podľa exkluzívnych informácií agentúry Reuters, americká vláda zrejme udelí ďalšiu dočasnú licenciu s platnosťou na 90 dní. Ani jedna z dotknutých strán sa ale k situácii zatiaľ nevyjadrila.
Nová dočasná licencia by vytvorila priestor na ďalšie vyjednávania, ktoré prebiehajú na pomedzí obchodnej vojny medzi USA a Čínou. Diskusia medzi čínskym prezidentom Xi Jinpingom a a americkým prezidentom Donaldom Trumpom by mohla prebehnúť už koncom tohto týždňa, uviedol pre agentúru Reuters jeden z jej zdrojov.
V roku 2018 vynaložila spoločnosť Huawei na nákup potrebných komponentov a súčiastok 70 miliárd dolárov. Z toho 11 miliárd putovalo k americkým spoločnostiam ako Qualcomm či Intel. Na ďalší vývoj situácie si v tejto chvíli musíme počkať.
Huawei už ale stihol predstaviť vlastný operačný systém Harmony OS, ktorým dokáže podľa vlastných slov „okamžite nahradiť Android“. Učinil by tak v prípade, ak by na základe obmedzení stratil prístup k OS Android. Harmony OS zatiaľ nie je hotovým produktom.
Do konca tohto roka má byť jeho vývoj dokončený vo verzii pre čínsky trh a do polovice roka 2020 vo verzii pre medzinárodné publikum.