Kontroverzná plávajúca elektráreň Akademik Lomonosov odštartovala približne 5 000 kilometrov dlhú plavbu pozdĺž pobrežia na severe Ruska. Úloha jej dvoch atómových reaktorov spočíva v poskytovaní elektrickej energie pre obyvateľov odľahlých oblastí, tvrdí ruský gigant Rosatom.
Ide totiž o výrobcu a aj o prevádzkovateľa veľmi netradičnej elektrárne, ktorá má byť v prevádzke dlhých 40 rokov. Keďže funguje vďaka jadrovému palivu, jedna plná nádrž ju dokáže poháňať až 5 rokov, píše web RT.
O produkciu elektriny sa starajú dva atómové reaktory typu KLT-40S (ruské ľadoborce) s kombinovanou kapacitou 80 MW. Až 130 metrov dlhé plavidlo je preto zostrojené tak, aby dokázalo prežiť i potenciálny útok tsunami. V opačnom prípade by mohla veľmi rýchlo nastať situácia, ktorá by pripomínala rok 1986 v Černobyle.
Nukleárny Titanic
Akademik Lomonosov má na palube veľmi rádioaktívne palivo, preto je už dlhšie stredobodom pozornosti organizácie Greenpace, ktorá ju nazvala nukleárnym Titanicom.
Aktivisti tvrdia, že elektráreň zvyšuje riziko znečistenia Arktídy. Keďže ju čaká plavba naprieč nehostinným prostredím, existuje tu šanca, že dôjde k poškodeniu plávajúcej infraštruktúry. Reaktory sú síce skonštruované tak, aby prežili i tsunami, no realita nás vždy niečím prekvapí.
Kto je Greenpeace? No šašovia platení americkými korporáciami. Keby tam Rusi kúpili technológie od USA, všetci by tlieskali…
Človek čo napísal tento článok musí byť chorý na hlavu .. na lodi sú použité úplne odlišné typy jadrových reaktorov ako v černobyle. (Pojem atómový reaktor nie je presné pomenovanie). Použité reaktory majú zabezpečenie 3×100% je prakticky nemožné aby sa stala akákoľek jadrová katastrofa. Prestante bezdôvodne strašiť ludí podobnými nezmyslami. A porovnávať tento skvelý projekt s černobylom.