Svaly reprezentujú podstatnú súčasť tela mnohých živočíchov, pretože im umožňujú realizovať fyzický pohyb. Nie sú však nevyhnutnosťou. Napríklad taký pavúk sa dokáže pohybovať aj napriek tomu, že mu v jeho nohách chýbajú.
Čo teda zabezpečuje ich pohyb? Odpoveď je jednoduchá – o všetko sa tu stará prírodný hydraulický systém, ktorý funguje prostredníctvom špeciálnej tekutiny. Ide o akýsi ekvivalent krvi s odborným názvom hemolymfa, píše web The Infinity Spider.
Táto špeciálna tekutina pavúky využívajú podobne, ako ľudia využívajú hydraulickú kvapalinu. Práve s jej pomocou dokáže pavúk pohnúť s nohou. Ak si tak zaumieni, jedna z dvoch hlavných častí (hlavohruď) jeho tela vyšle signál a ten rozhýbe končatiny.
Spiders don’t have muscles in their legs; they move them using a hydraulic system powered by their blood pressure.
When they die, their legs curl up because the blood pressure is gone.
— UberFacts (@UberFacts) August 12, 2019
Signál dá do pohybu tekutinu, čo následne začne vytvárať hydraulický tlak, ktorý v podstate nahrádza silu svalov. V niektorých prípadoch je tento systém tak efektívny, že určité druhy vyskočia až štyridsaťkrát vyššie ako merajú ich nohy.
No a ak sa niekto z vás zamýšľal nad tým, prečo má mŕtvy pavúk nohy skrútené, tak je to preto, lebo v nich kvôli chýbajúcej hemolymfe nie je hydrostatický odpor.
Šak príroda stále sa máme čo učiť…
Len keby sme si ju aj vážili… Raz sa nám toto všetko veľmi vypomstí čo robíme…..