Výrobcovia smartfónov vylepšujú ich výdrž na jedno nabitie rôznymi optimalizáciami. Najúčinnejšou metódou je zabíjanie aplikácií a procesov, ktoré bežia na pozadí operačného systému.
Samozrejme, ak beží niektorá aplikácia alebo proces na pozadí systému skutočne zbytočne, je prínosné, keď ich systém automaticky zatvorí. Na druhú stranu, striktné zabíjanie aplikácií bežiacich na pozadí systému môže byť na obtiaž.
Ak užívateľ potrebuje vykonávať operácie v rôznych aplikáciách, spolieha sa na multitasking. Prepínanie medzi aktívnymi aplikáciami je praktické iba dovtedy, kým ich systém nezabije a musia sa opätovne načítať.
Českí vývojári z Urbandroid pred niekoľkými mesiacmi spustili web Don’t kill my app!, ktorý zostavuje rebríček výrobcov podľa toho, ako prísne pristupujú k optimalizácii zdrojov pomocou zabíjania spustených aplikácií. Rebríčku ešte donedávna kraľovala fínska Nokia (HMD Global), ktorá vypínala aktívne aplikácie skutočne nekompromisne.
Rebríček sa ale medzičasom zmenil. Prvé miesto patrí Huawei, druhé juhokórejskému Samsungu a Nokia sa už nachádza na treťom mieste s významnejším zlepšením v danej oblasti. Dôvod je jasný.
Nokia na svojich stránkach informuje, že vypína službu Evenwell, ktorá mala na starosti zabíjanie aplikácií na pozadí systému. Podľa tvorcov už nie je potrebná. Všetko sa zmenilo s aktualizáciami na operačný systém Android 9 Pie, ktorý obsahuje natívne systémové riešenie pre optimalizáciu spotreby energie (adaptívna batéria).
Vďaka tomuto riešeniu sa už nemusia spoliehať na softvér tretích strán. Spotrebu energie tak bude v smartfónoch Nokia riadiť sám operačný systém Android. To je pre vlastníkov smartfónov Nokia rozhodne výbornou správou.
Zabíjanie aplikácií Evenwell je už v tejto chvíli vypnuté na všetkých smartfónoch Nokia. Výnimkou nie sú ani staršie zariadenia z portfólia výrobcu. Nokia sa o svoje zariadenia po systémovej stránke stará.
Užívateľské údaje svojich zákazníkov ukladá len na fínskych serveroch v EU, kde sú lepšie chránené. Niektorým starším zariadeniam bude výrobca doručovať bezpečnostné aktualizácie o rok dlhšie oproti pôvodnému plánu.
Nakoniec, aktualizáciu na najnovší Android 10 dostane až 17 smartfónov Nokia. Platí to aj pre zariadenia z cenovo najdostupnejšej triedy.
Nesúhlasím tak celkom !!!
Neviem už presne na ktorom android webe som to čítal, a nieje tomu tak dávno, že NIEJE vôbec isté či sa šetrí tak moc batéria keď sa nepoužívané aplikácie/procesy hneď vypínajú !!!
Vysvetlenie je jednoduché, systém spotrebuje ČASTO omnoho viac miliampérov energie z baterky mobilu pri ich vypnutí + opätovnom zapnutí keď ich chcete aktivovať ako keby bežali uspaté na pozadí + samozrejme to trvá dlhší čas než sa spustí po kliknutí na ňu !
Ja mám Samsung Galaxy S5mini a S7, na oboch mi bežia stále všetky možné apky na pozadí, či už foťák, messenger, počasie, google news a iné, mobily reštartujem tak raz za 2-3 mesiace (len pre istotu…) a S5mini vydrží nonstop zapnutý 14-16 dní !!! S7 keď sa s ním nehrám (počúvanie hudby, prezeranie správ a noviniek a pod.) tak nemá problém sa dostať na 10 dní !!! Pri bežnom používaní som na 3-4 dňoch…
TAKŽE VIAC NAOZAJ NETREBA je môj skromný názor…
PS : tie časy a dlžky výdrže môžem dokázať fotkami.