NASA na orbitu Zeme vyslala dve netradičné družice v tvare kocky s hranou o dĺžke 10 centimetrov, pričom ich vzájomná vzdialenosť tvorila 9 kilometrov. Nie sú to však rozmery, čím dvojica vystupuje zo značne širokého radu. O novinke informuje server NASA.gov.
Na pohon využívajú paru
Po nadviazaní rádiového spojenia „nadriadená“ družica prikázala „podriadenej“, aby aktivovala svoj vodný pohon a priblížila sa – vodu premení na paru, ktorú motory následne využívajú k pohybu. Manéver bol vykonaný autonómne, teda bez zásahu kohokoľvek na Zemi.
Celé testovanie prebiehalo v rámci jedného z programov zastrešovaných agentúrou NASA. Konkrétne hovoríme o SSTP (Small Spacecraft Technology Program), ktorého cieľom je, ako už samotný názov naznačuje, vyvíjať a rozvíjať autonómne schopnosti malých družíc.
Samostatné družice
To znamená, že družice si budú schopné plniť svoju úlohu bez zásahu človeka, teda ako tomu bolo aj počas testovania. Poverený pracovník jednoducho spustí vybranú sekvenciu a ďalej sa už len prizerá.
[irp]
„Demonštrácie ako táto pomôžu napredovať technológiám, ktoré v budúcnosti ponúknu širšie využitie pre malé kozmické lode na orbite Zeme i mimo nej,“ tvrdí Roger Hunter, programový manažér programu Small Spacecraft Technology.
K úspešnému testu sa vyjadril aj samotný riaditeľ programu Darren Rowen: „Je vzrušujúce pomyslieť na možnosti, ktoré nám malé družice v hlbokom vesmíre môžu ponúknuť.“
Kolko vody potrebuje a odkial sa ta voda ziskava?