Spolupráca NASA s ministerstvom energetiky na vývoji energetických systémov založených na štepení atómov pre budúce vesmírne prieskumy, inak známa pod označením projekt Kilopower, naberá na obrátkach. Podľa členov projektu by totiž jeden z ich reaktorov mohol byť už čoskoro pripravený na cestu na Mars či iné vzdialené miesto.
Ako už poznamenal server Futurism, mobilný systém jadrovej energie by mohol byť skvelou pomôckou pre astronautov cestujúcich na Mars či Mesiac, a to predovšetkým vďaka svetlám, ktoré im, jednoducho povedané, posvietia na cestu.
NASA v súvislosti s vyslaním jadrového reaktoru do vesmíru zatiaľ nič nepotvrdila. Jediné, čo aktuálne máme k dispozícii, je stručné vyjadrenie šéfa projektu Patricka McClure: „Myslím si, že do troch rokov to zvládneme.“
O veľkosti chladničky
Rozmery prototypu sa dajú prirovnať k bežnej chladničke, teda by sa do rakety mal zmestiť bez väčšej námahy. Poskytnúť dokáže približne 40 kW energie, čo je dostatočné množstvo pre osem domácností na Zemi.
Projekt Kilopower
Čo sa samotného projektu týka, Kilopower vykonal úspešné testy ešte v rokoch 2017 a 2018, avšak len na povrchu Zeme. Na rade je teda rozhodujúca skúška v nehostinných podmienkach vesmíru.
[irp]
Nebolo by to však prvýkrát, kedy sa vo vesmíre našlo využitie pre jadrovú energiu. Niekoľko kozmických lodí NASA využívalo na pohon i prevádzku práve tento typ energie, pričom vynechať nemôžeme ani legendárny rover Curiosity, ktorý sa po Marse premáva už vyše 7 rokov.