O negatívnom vplyve používania takzvaných e-cigariet na ľudské zdravie nie je žiadnych pochýb. Po novom sme sa však dostali k štúdii, ktorá tvrdí, že sme v ohrození aj vtedy, keď nefajčíme nikotín. V čom teda spočíva problém?
To zatiaľ nevedia ani odborníci na radiológiu a biofyziku z University of Pennsylvania, píše CNN. Vedecká práca bola publikovaná prostredníctvom renomovaného online žurnálu Radiology.
Štúdia sa točí okolo fajčenia e-liquid náplní a zahŕňa 31 testovacích subjektov. Každý jeden mal navyše premiéru, pretože ešte neprišiel do kontaktu s klasickou a ani s elektronickou cigaretou.
Už od prvého kontaktu
Keď subjekty použili e-cigaretu, boli podrobení magnetickej rezonancii, aby tak odborníci zistili, aké zmeny nastali v ich tele.
Vďaka tomu vedia dnes povedať, že už od prvého kontaktu s tekutou náplňou začne prebiehať dočasná zmena krvných ciev. A to aj vtedy, keď neobsahuje nikotín. Používanie môže teda v konečnom dôsledku viesť k vzniku závažného ochorenia.
„Po pár minútach sa všetko normalizuje. Niekto môže preto povedať, že o nič nejde. Ak ale niekto vapuje pravidelne, je tu šanca, že to bude postupom času horšie a horšie“ uviedol profesor Felix W. Wehrli.
Všetky testované subjekty vraj podliehali tomu istému procesu, aký prebieha v počiatočných fázach viacerých kardiovaskulárnych komplikácií.
Nevedia, ktorá chemikália
Momentálne je ale otázne, čo za negatívnym vplyvom na cievy stojí. Zatiaľ sa im totiž nepodarilo prísť na to, ktorá chemikália v náplni reprezentuje koreňovú príčinu problému.
Nedávno zverejnená štúdia z Yale University ukazuje prstom na vedľajšie produkty používania elektronickej cigarety, ktoré sú prezývané acetály.