Staršie ročníky našich čitateľov majú určite v srdiečku spomienku na malé kazety a prehrávače, ktoré ich dokázali prehrať. Začiatok júla malý a hlavne prenosný prehrávač, Sony Walkman, oslávil nádherné 40. narodeniny.
Dnes je počúvanie hudby kdekoľvek sa nachádzame úplne bežné. Niekedy to však až taká samozrejmosť nebola. Neexistovalo totiž zariadenie, ktoré by toho bolo schopné. Počúvanie hudby na cestách spopularizoval až legendárny Walkman.
Prvým komerčne dostupným prenosným kazetovým prehrávačom sa pred 40. rokmi, 1. júla 1979, stal Walkman Sony TPS-L2. V tom čase sa začal predávať za 200 dolárov, čo po prepočítaní inflácie v dnešnej dobe vychádza na približne 600 €.
Samotné zariadenie bolo vyrobené z kovu, poháňali ho dve tužkové batérie a ponúkal dva výstupy pre otvorené slúchadlá, ktoré boli v balení. Walkman však nepatril medzi úplne najmenšie či najľahšie zariadenia. Úroveň integrácie elektroniky totiž nebola na takej úrovni, ako dnes.
Ani tieto obmedzenia však nezastavili fanúšikov dobrej hudby a do desiatich rokov mal Walkman na konte až 50 miliónov predaných kusov.
Konkurencia nespala
Aj napriek tomu, že prenosný kazetový prehrávač dodnes volajú Walkman aj Slováci, konkurencia tento názov používať nesmela. Japonská firma si ho totiž celkom správne nechala patentovať. Toshiba preto využila označenie Walky, Aiwa zas CasetteBoy a ostatní si museli vystačiť s generickým označením „prenosný kazetový prehrávač“.
V Československu sa začal domáci „Walkman“ predávať až v roku 1984. Išlo o model Tesla KM 340, ktorý bol konštrukčne prepracovaný a dokonca k nemu boli dodávané aj vysokokvalitné slúchadlá ARF220 s rozpätím až do 20 kHz.
Veľkou nevýhodou však bola jeho cena, ktorá predstavovala až 1 800 Kčs. Ak by sme to prepočítali do dnešného kurzu, hovorili by sme o čiastke 504 €, čo pre tvrdo pracujúci národ nebolo nič, čo by si mohli dovoliť len tak z rozmaru.