Mnohí ľudia berú navigačné systémy ako samozrejmosť. Možnosť zapnúť si navigáciu v aute či pri návšteve cudzieho mesta je veľmi príjemnou záležitosťou. Čo by sa však stalo, ak by GPS vypadlo? Niečo podobné sa deje práve teraz. Americké GPS funguje, európsky systém Galileo nie. Už šiesty deň.
Galileo je projektom Európskej komisie a Európskej vesmírnej agentúry. Momentálne sa skladá z 24 satelitov, pričom ďalšie dva celú konšteláciu doplnia budúci rok. Pôvodne mala byť cena celého systému 3 miliardy eur, no projekt sa skomplikoval a nakoniec je cena trikrát vyššia.
Systém Galileo na orbite Zeme funguje po boku amerického systému GPS, čínskeho Beidou a ruského systému Glonass.
Na problémy prvýkrát zareagovala organizácia European GNSS Service Centre 11. júla o 16:45. Úrad pritom len upozornil na to, že sa používatelia môžu stretnúť so slabším signálom a dočasnou nedostupnosťou.
Až v sobotu 13. júla nakoniec priznal, že Galileo momentálne bojuje s kompletným výpadkom. Nie je pritom jasné, kedy dôjde k oprave vážnej chyby.
Chybné talianske zariadenie
Európsky úrad GNSS potvrdil, že za chybu Galilea môže talianske zariadenie Precise Timing Facility, čo je pozemná stanica generujúca presný časový signál, bez ktorého Galileo nedokáže fungovať. Stanica signál vysiela do konštelácie satelitov Galileo, pričom prijímače používateľov na Zemi potom môžu z časových rozdielov zistiť presnú polohu.