NASA sa rozhodla vytvoriť skutočne nezvyčajnú mapu. Zobrazuje všetkých 4 000 extrasolárnych planét (exoplanét) nachádzajúcich sa mimo nášho solárneho systému. Na novinku upozornil portál Futurism.
Mapa je dostupná vo forme skutočne pútavého videa. Všetky planéty nachádzajúce sa na „mape“ boli objavené po roku 1991. Nie sú zaujímavé len preto, lebo obiehajú okolo iných hviezd, ale aj preto, lebo by na nich teoreticky mohol existovať život.
Ide o skutočne skvelý spôsob, akým môžu vášniví fanúšikovia vesmíru pozorovať planéty, ktoré sú od nás vzdialené na obrovský počet svetelných rokov.
Vďaka, Kepler
Za realizáciu tohto projektu vďačí NASA svojej už zaniknutej vedeckej družici s názvom Kepler, ktorá bola do vesmíru vypustená 7. marca 2009. Pohybovala sa rýchlosťou 5 892 km/s vo výške 151 587 522 kilometrov.
[irp]
Svoju funkciu si družica plnila až do minulého roku, čiže celých 9 rokov. Jej práca však neostáva nedokončená, keďže ju za ňu dokončia iné teleskopy, vrátane satelitu TESS, ktorý je zodpovedný za objav doposiaľ najmenšej známej exoplanéty. Neskôr tohto roku sa k nemu pridá aj satelit CHEOPS, ktorý taktiež bude spolupracovať na plnení úlohy, ktorú zastávala vedecká družica Kepler.
NASA prekračuje rozpočet
Do tretice sa k nim mal pridať aj vesmírny teleskop Jamesa Webba, no jeho štart sa neustále odkladá. Situácii nepomáha ani kongres, ktorý neustále karhá NASA za drastické prekračovanie predurčeného rozpočtu.
To je ďalej ako slnko.