Spoločnosť Motorola (Lenovo) uviedla v priebehu mája na slovenský trh zaujímavú novinku zo strednej triedy s názvom One Vision.
Motorola One Vision stojí 299 EUR, teda rovnako ako pri svojom uvedení na trh výborná Motorola G7 Plus, ktorá patrí medzi to najlepšie v strednej triede na našom trhu. Na zákazníkov v dobrom slova zmysle novinka útočí vábivými prvkami.
Má relatívne výkonný procesor z dielne spoločnosti Samsung, pretiahnutý displej s pomerom strán 21:9 ako Xperia 1 a Xperia 10 a otvor v obrazovke, v ktorom sídli kvalitná selfie kamera. Je tu tiež čistý Android One vo verzii 9 Pie s garantovanými rýchlymi aktualizáciami, svižné nabíjanie a hlavne masívny 48 Mpx fotoaparát s dodatočným snímačom pre rozostrenie pozadia.
Ako sa novinka osvedčila v bežnej užívateľskej praxi?
Motorola One Vision – parametre
- 160,1 x 71,2 x 8,7 mm, 180 gramov
- Konštrukcia z polykarbonátu a skla, ľahká odolnosť voči vode
- LTPS LCD IPS displej, 6,3″ 21:9, 1080 x 2520 pixelov, pomer k ploche 82,5 %
- 10nm Exynos 9609, GPU Mali-G72 MP3, 4 GB RAM
- 128 GB úložisko + microSD do 512 GB
- 48 Mpx s f/1.7, pixely 0,8µm, OIS, PDAF + 5 Mpx, f/2.2 (hĺbka ostrosti)
- 25 Mpx s f/2.0, pixely 0,9µm
- 3500 mAh, 15W Turbo Power nabíjanie, USB C
- OS Android 9 Pie v takmer čistej podobe
- Dual SIM (hybrid), dvojpásmové WiFi, Bluetooth 5.0, A2DP, Dolby Audio, snímač odtlačkov, OTG, A-GPS, Glonass, Galileo 3,5 mm audio, microSD, NFC, 1 reproduktor, 2 mikrofóny
Dlhšie a užšie telo
Motorola One Vision je vysoká 160 milimetrov, je teda o málo vyššia ako Samsung Galaxy S10+ alebo súrodenec Moto G7 Plus. Na druhú stranu, je užšia. Hrúbka sa drží na úrovni 8,7 mm. Rozmer teda podlieha užšiemu a vyššiemu displeju.
Zariadenie sa drží v ruke veľmi dobre. Má príjemne zaoblené hrany a absolútne plochý displej. Je dobré, že smartfón príliš nekĺže. Priamo v balení sa nachádza priehľadné puzdro z gumy, ktoré síce pôsobí náramne lacno, no istotu z uchopenia ešte vylepšuje.
Hlavné tlačidlo je od ovládačov hlasitosti odlíšené vrúbkovaním, čo je opäť praktické. V hornej hrane nájdete 3,5 mm audio konektor, v hrane dolnej USB C s perforáciou samostatného reproduktora.
Na pevnej podložke nesedí Motorola One Vision úplne ideálne, a to z dôvodu, že modul s fotoaparátom vyčnieva nad konštrukciu a je umiestnený v rohu zadnej strany. Páčilo sa bronzové, alebo ak chcete tmavohnedé farebné prevedenie (gradient), ktoré dáva zariadeniu serióznejšiu tvár.
Aj pri tomto smartfóne výrobca umiestnil snímač odtlačkov na zadnú stranu do loga výrobcu a opäť platí, že je presný a rýchly. Často som ho ale nepoužíval. Vďaka spoľahlivému rozpoznávaniu tváre to nebolo nutné. Prednú aj zadnú stranu chráni odolná vrstva Corning Gorilla Glass.
Výrobca nešpecifikuje, o akú generáciu ochranného skla ide. Po troch týždňoch používania som však zaznamenal minimum škrabancov. Dlhšie používanie by ale prezradilo viac.
Po rozsvietení obrazovky sa pred vami objaví skutočne štedrý priestor ohraničený decentnými rámikmi, o niečo hrubšou bradou a dierou pre selfie kameru. Lemovanie okolo kamery je však zbytočne hrubé a tento výstrelok jednoducho bije do očí. So zárezom v displeji Moto G7 Plus sa dokázal zmieriť, v tomto prípade mi však diera vadila.
One Vision má vodu odpudzujúci povrch, čo znamená, že by mala zniesť mierny dážď. Brazílsky monzún by ale pravdepodobne neprežila.
Displej pre filmy?
Motorola One Vision má IPS LCD displej s rozlíšením 1080 x 2520 pixelov, uhlopriečkou 6,3-palca a pomerom 21:9. Výrobca ho nazval CinemaVision displej, čo ho má pravdepodobne predurčovať pre sledovanie filmov.
Pomer strán 21:9 určite nie je niečo, kvôli čomu by ste si mali Motorolu One Vision kúpiť, aj keď takáto obrazovka prináša isté výhody. Na YouTube nájdete videá, ktoré sú natočené vo formáte 21:9 a na displeji vyzerajú veľmi dobre. Otvor v obrazovke ale bude sledovanie rušiť.
Ak si spustíte video v bežnejšom formáte, môžete ho na celú obrazovku roztiahnuť prstami. Problémom je, že sa z neho výraznejšie odkrojí. Obľúbený film vo formáte 21:9 si môžete uložiť do internej pamäte a sledovať ho napr. pri cestovaní. V ére VoD služieb to však môže predstavovať zbytočnú nadprácu.
Niektoré aplikácie, a rozhodne ich nie je málo, otvor v displeji neakceptujú. Na obrazovke sa tak nachádza hluchý pás a obraz siaha len po úroveň otvoru. To je aj príklad aplikácie HBO GO. Seriály som kvôli tomuto aspektu teda nemohol sledovať v plnej poľnej.
Paradoxne, filmový formát 21:9 som ocenil pri používaní zariadenia v režime na výšku, v ktorom nakoniec trávi každý smartfón drvivú väčšinu času. Na displej sa vprace viac textu a pri čítaní správ, e-kníh a surfovaní po webe som ho ocenil.
Pri výbere nového smartfónu nebude žiadnou prekážkou, ak bude mať displej s pomerom strán 18:9, ktorý ponúka väčšina súčasných zariadení.
Čo sa týka iných vlastností obrazovky, keďže nejde o OLED, zabudnúť som musel na dokonalú čiernu. Zobrazovací panel je však kvalitný. Má pomerne vysoký jas, pekné farby (od výroby nastavené na sýte), výbornú ostrosť a filter modrého svetla (a.k.a sépiový nočný režim). Po tejto stránke my nechýbalo nič.
Viac výkonu aj pre hry
Motorolu One Vision poháňa sada Exynos 9609 s grafikou Mali-G72 MP3, ktorá nie je na našom trhu v rámci mobilných zariadení vôbec bežná. Naopak, je výnimkou. Počas používania bolo cítiť, že je One Vision o výkonnejší ako Moto G7 Plus.
Komfortne si zahráte Battle Royale hit PUBG Mobile, čo sa o Moto G7 Plus povedať nedá. 10 nm čipset je prínosom v tejto cenovej triede a je super, že ho výrobca použil. Aj kvôli podpore pre 48 Mpx snímač obrazu, okrem iného.
4 GB RAM je v tomto prípade dobré optimum. Kvitujem dostatočne veľké 128 GB úložisko. Slot pre SIM kartu je hybridný, čo môže byť pre niekoho problémom. Použijete dve SIM-ky alebo jednu SIM a microSD kartu s maximálnou kapacitou 512 GB.
Škoda, že Motorola One Vision nemá dva stereo reproduktory. Má iba jeden, no aj ten vie byť poriadne hlučný. Kvalitu zvuku mierne vylepšuje technológia Dolby Audio. Aby som nezabudol, v útrobách zariadenia sa nachádza aj NFC čip, ktorý je potrebný (aj) pri platení mobilom v obchodoch.
One Vision poskytne svojim vlastníkom za svoju maloobchodnú cenu nadštandardnú porciu výkonu, rovnako tak pamätí. V tomto ohľade ma nesklamalo nič, jeden problém sa však vyskytol. Počas turistiky v Karpatoch nedokázal smartfón určiť presnú polohu cez GPS, čo bol v tom momente pre mňa zásadný problém. Našťastie som nezablúdil.
GPS v Moto G7 Plus, Mate 20 Pro a Galaxy S9 v podobných podmienkach fungovalo bezproblémovo.
Poriadna dávka megapixelov
Výrobca sa do foto schopností smartfónu oprel a vybavil ho 48 Mpx snímačom obrazu so svetelnosťou f/1.7 a optickou stabilizáciou obrazu. Doplnkový 5 Mpx senzor so svetelnosťou f/2.2 vníma hĺbku scény a stará sa o rozostrenie pozadia za zaznamenávaným objektom.
Motorola One Vision fotí naozaj výborne. Samozrejme, so zreteľom na cenu, za akú sa predáva. Hlavný snímač vytvára 12 Mpx fotografie a to tak, že spojí informácie z okolitých štyroch pixelov do jedného.
Fotky sú bohaté na detaily, majú verné farby a HDR režim si dokáže veľmi dobre poradiť aj s protisvetlom. Pri fotení v režime Portrét si môžete nastaviť úroveň rozostrenia v šiestich stupňoch. Dodatočne je možné rozostrenie upraviť v aplikácii Google Fotky. Rozostrenie nie je zbytočne silené a pôsobí prirodzene.
Výhodou čistého Androidu je tiež integrácia funkcie Google Lens a možnosť neobmedzeného zálohovania snímok v plnej kvalite do úložiska Google Fotky. Aplikácia fotoaparátu je tradične rýchla a svižná, nechýba manuálny režim fotografovania a pár kreatívnych režimov (zvýraznenie farby, živý filter a panoráma).
Automatické ostrenie a stabilizácia pracovali podľa očakávania dobre. Aj Motorola One Vision má „umelú inteligenciu“, ktorá rozpozná, čo fotíte. Niekedy je rozpačitá. Rozpozná napríklad, že fotíte jedlo. S fotkou som ale nebol vôbec spokojný a rozpoznanie som vypol. Režim ju vytiahol až do príliš teplých farieb.
Pri fotografovaní v zlých svetelných podmienkach smartfón automaticky ponúkne Nočné videnie, ktorý dokáže prekvapiť. Ešte som nevidel smartfón za tri stovky, ktorý by mal takto výkonný nočný režim.
Netreba v žiadnom prípade očakávať výsledky alá Huawei P30 Pro alebo Google Pixel 3. Režim ale dokáže výrazne rozžiariť scénu. Presnosť farieb pri fotení v tomto režime nemusí byť zrovna ideálna a problémy vie spraviť bodové osvetlenie. Obrazová kvalita pri fotografovaní s nočným videním viditeľne poklesne a na fotkách sa objaví jemný šum.
Vďaka spoľahlivej stabilizácii môžete zariadenie držať v ruke. Fotenie s nočným videním trvá približne od 2 do 4 sekúnd. Je na mieste dať si záležať na kompozícii. Fotogenické sú osvetlené historické centrá miest, pekné interiéry s tlmeným osvetlením a podobne. V tmavej jaskyni vám pomôže len čelová lampa, nie smartfón. V každom prípade, za nočné videnie palce hore, aj keď nie je zrovna dokonalé.
Čo sa týka videa, som rád, že nastavenie FHD pri 60 FPS je dostupné so stabilizáciou. 4K pri 30 FPS už nie, s čím som pochopiteľne ani nepočítal. Kvalita videa je priemerná a foto schopnosti ju prekonávajú. Účel ale video splní a nie je len takpovediac do počtu.
Spoľahnúť sa dá aj predný fotoaparát s rozlíšením 25 Mpx a svetelnosťou f/2.0, aj keď ma selfie trend obchádza oblúkom. Zvládne HDR a blesk, ktorý simuluje krátkodobé osvetlenie obrazovky bielom farbou s maximálnym jasom.
Nadmieru som bol spokojný s autentifikáciou pomocou rozpoznávania tváre. Snímač odtlačkov, resp. PIN kód som používal iba v noci v zlých svetelných podmienkach, kedy rozpoznávanie nefungovalo.
Škoda, že sa dá do zariadenia nahrať iba jedna tvár. S nasadenými slnečnými okuliarmi ma systém, žiaľ nerozpoznal. Vyššie v texte vidíte pár ukážkových záberov, ktoré sú pre potreby webu optimalizované. Ak ale navštívite tento priečinok v úložisku Google Disk, pozrieť si môžete všetky fotografie a videá, ktoré som so smartfónom zhotovil, v plnej kvalite.
Perfektne odladený Android One s Moto akciami
Motorola One Vision pracuje pod taktovkou čistého operačného systému Android 9 Pie v rámci kategórie zariadení pomenovanej ako Android One. Na rovnakú kartu s úspechom stavila napr. aj taká Nokia (HMD Global).
Podobne, ako pri sérii Moto G7, aj pri tomto zariadení výrobca čistý systém vylepšil doplnkovými funkciami – Moto Akciami. Stále platí, že sú prínosom. Okamžite som si aktivoval obľúbené ovládanie jednou rukou, teda gestami.
Využiť môžete rýchly prístup k baterke potrasením zariadenia, snímku obrazovky vyhotovíte dotykom troch prstov súčasne, Moto obrazovka zobrazí informácie na vypnutom displeji a v talóne sa nachádza ešte pár obdobných užitočných funkcií.
Čo je dôležité, systém bežal absolútne spoľahlivo, svižne a hladko, páčilo sa mi umiestnenie panela vyhľadávania Google, ktorý sa vzhľadom na pretiahnutý displej nachádza v spodnej časti domácej obrazovky.
K lište s upozorneniami sa ale budú musieť menšie ruky kvôli predĺženému displeju poriadne načahovať.
Podstatnou výhodou čistého systému je, že vlastníci tohto modelu budú dostávať po dobu 3 rokov bezpečnostné aktualizácie a v období 2 rokov väčšie systémové aktualizácie (Android Q a R). V cenovej kategórii do 300 EUR sa určite oplatí siahnuť po čistej verzii operačného systému Android.
Len priemerná výdrž na jedno nabitie
Ak je Moto G7 Power rekordmanom vo výdrži, One Vision je len nevýrazným priemerom. Ako asi tušíte, bavíme sa približne o necelom dni výdrže na jedno nabitie. Výdrž bude závisieť od toho, ako intenzívne smartfón používate a aký jas displeja si nastavíte.
Pri slnečných letných dňoch sa bez maximálneho jasu v exteriéri nezaobídete. Nižšie ponúkam dva pohľady na spotrebu energie. Pri striedmom používaní smartfónu a pri intenzívnejšej manipulácii.
3500 mAh batéria sa pomocou 15W nabíjania doplní za 1 hodinu a 20 minút (z 10 na 90 percent kapacity). Po desiatich minútach na nabíjačke stúpne kapacita z 10 percent na 25 percent. Po pol hodine na nabíjačke získate rovnú polovicu z celkovej kapacity.
Dobrá výbava za dobrú cenu
Model One Vision len potvrdzuje silnú pozíciu výrobcu v kategórii cenovo dostupnejších, no dobre vybavených smartfónov. Ak by som si mal aktuálnu novinku kúpiť, tak určite kvôli čistému operačnému systému, pomerne výkonnému čipsetu, 128 GB úložisku a dobrému fotoaparátu (aj prednému).
Diera v displeji ma v žiadnom prípade nepresvedčila a ani vyšší pomer strán obrazovky 21:9 nie je pre mňa dôvodom pre kúpu, aj keď pôsobí zaujímavo. Niekoho tiež môže osloviť dizajn, ktorý podtrhuje štýlový farebný gradient, obzvlášť ten v bronzovom prevedení.
Ako ochranu pred škrabancami a možným poškodením by som zadovážil tento kryt a nahradil ho tým, ktorý sa nachádza v balení. Ten svoju funkciu ale samozrejme splní.
Jediná dobrá vec na tomto mobile je čipset Exynos, lebo keďže je od Samsungu, tak je to 1000% kvalita !!!
Inak, chcel som recenziu prečítať, len aby som zistil či je viac pixelov viac adidas…ale nedávam to…proste, Motorola je pre mňa mŕtva, po tom čo som bol ne-šťastným vlastníkom E4plus…plakal som nad každou jeho pokazenou funkciou…od absolútne najhoršieho foťáku aký kto kedy dal do mobilu, cez absolútne do******nú čítačku odtlačkou, ktorá reagovala aj keď nebolo treba, a telefón sa aktivoval každých 20 sekúnd pri chodení vo vačku nohavíc a prerušoval tým prehrávanú hudbu…až po absolútne nepodarený celý vzhľad, displej, menu…proste nič okrem 5000mah baterky ktorá ho potiahla v pohode 7 dní, na ňom nebolo dobré ! Odvtedy sa motorolám zásadne vyhýbam…
Hm….ja som si kupil G7plus a co lutujem???jedine jednu vec ze som si ju nekupil v cervenej farbe….som bezny uzivatel a proste za tie prachy mam telefon ktory ma za cca dva mesiace beznej kazdodennej prace este naskla
mal.A tie moto funkcie to je tak navikove ze asi kvoli nim ostanem pri motorole.
Jojo vidno podľa pravopisu čo si zač :))))))
Ale pokiaľ ti vyhovuje tak nič proti ! Ja by som už motorolu nekúpil !!! Jedine ak by mi ju niekto dal na mesiac aspoň poriadne otestovať, či bola taká fakt zlá len tá E4rka alebo je to fakt taký nepodarok…ale radšej ostanem u samsungu…teraz mám S7 a S5 mini a paráda…
Podľa mňa si len vychytal debilný model, nič viac nič menej. Tak ako som aj ja vychytal debilný model Lenova K5 a aj tak som si potom kúpil K6 note, s ktoým som bol maximálne spokojný. Každá značka má svoje lepšie aj horšie modely a keby som mal podľa tohto tvojho filtra vyberať mobil, tak mám asi doteraz Nokiu 3310. One Vision je zatiaľ v pohode, uvidíme po dlhšom používaní…
vies co si napisal? ja som mal Samsung taky plastovy od operatora za euro, Akoze nikdy viac Samsung. Nikdy.
(presne toto si napisal len som to otocil na Samsung)
Inak Vision je v strednej triede super. Ale nemal byt v jul/august predstaveny Action? Ten vyzera este o level lepsie, ma o kameru viac a cena bude len +50eur podla predikcii na gsm arene.. diky