Video hovory sú už dlho skvelým spôsobom, ako byť v kontakte so vzdialenou osobou nielen hlasom, ale aj obrazom. Komunikácia je vďaka video hovorom oveľa osobnejšia, keďže môžu užívatelia vidieť mimiku tváre, náladu a reakcie priamo v reálnom čase.
Video hovory ale nie sú dokonalé. Teraz nemáme na mysli kvalitu obrazu či spoľahlivosť, ktorá je závislá aj od kvality internetového pripojenia. Pre rozhovor tvárou v tvár je prirodzený priamy očný kontakt.
Pri video hovoroch je však navodenie takéhoto kontaktu zložitejšie. Pokiaľ sa užívateľ nepozerá priamo do kamery ale na displej a teda tvár účastníka hovoru, ten ho vidí akoby so sklopeným pohľadom. Nová verzia operačného systému iOS 13 tento problém vyrieši, a to naozaj dômyselne.
Na novú funkciu FaceTime Attention Correction upozornili Mike Rundle a Will Sigmon, ktorí ju objavili v 3. beta verzii operačného systému iOS 13.
Vďaka platforme pre rozšírenú realitu ARKit a vysokému výpočtovému výkonu dokáže systém doslova vyrobiť „falošný“ očný kontakt vtedy, keď sa užívateľ nepozerá do kamery, ale iba priamo na obrazovku. Simulácia očného kontaktu je dostupná v uvedenej verzii systému v najnovších zariadeniach iPhone XS a XS Max.
Guys – „FaceTime Attention Correction“ in iOS 13 beta 3 is wild.
Here are some comparison photos featuring @flyosity: https://t.co/HxHhVONsi1 pic.twitter.com/jKK41L5ucI
— Will Sigmon (@WSig) 2. júla 2019
iPhone X podporovaný nie je a možno ani nebude. Novinka bude skôr určená pre súčasné modely a tie, ktoré budú predstavené v septembri. Technológia pracuje na podobnom princípe ako tvárové filtre v aplikáciach Instagram a Snapchat.
Jej využitie je však v tomto prípade oveľa zmysluplnejšie. Pohľad do očí je vo video komunikácii určite prínosnejší ako vyplazený psí jazyk či iné kreatívne filtre.