V smartfónoch turistov, ktorí prekročili hranicu Číny, objavili záhadnú aplikáciu. Jej názov je v čínštine a čo sa týka funkcionality, všetky dostupné informácie naznačujú, že slúži na sledovanie aktivity používateľov. Zaujímajú ju hovory, správy a dokonca aj podaktoré prihlasovacie údaje.
Ako ju tam ale niekto dostane bez vedomia majiteľa smartfónu? Stačí, ak ho pri vstupe do krajiny na krátku chvíľu požičia jednému z prítomných členov hraničnej stráže. Okrem cestových dokladov si totiž pýtajú aj ten, píše The Verge.
Pokiaľ ide o iPhone, tak v takom prípade prebehne jednorázová analýza obsahu prostredníctvom špeciálneho zariadenia, ktoré s ním prepoja cez kábel.
Operačný systém Android zase čaká inštalácia takzvaného špionážneho softvéru, vďaka čomu nadobudnú prehľad o telefonátoch, správach, e-mailoch, udalostiach v kalendári alebo používaných aplikáciách. Týmto spôsobom ale získajú prístup i k citlivým prihlasovacím údajom. Nie však k heslám, iba k menám.
Len niektoré hraničné priechody
Hĺbková kontrola neprebieha na každom jednom hraničnom priechode Číny, ale len vo vybraných lokalitách okolo oblasti zvanej Xinjiang.
Keďže v nej žije veľa menšinových skupín vrátane moslimov, miestna vláda pristúpila k vyššej bezpečnosti, aby dokázala predchádzať potenciálnym teroristickým útokom. Táto prevencia teda podľa všetkého zahŕňa i analýzu digitálneho obsahu smartfónov prichádzajúcich cudzincov.
Za bežných okolností ju odstránia
Aplikácia, ktorú hraničná stráž nainštaluje, by po vrátení mobilného zariadenia mala za bežných okolností zmiznúť, pretože ju po dokončení procesu odinštalujú. Občas ale nastane situácia, kedy na ňu zabudnú. A práve vďaka tomu prišlo pár pozorných turistov na to, že prešli kontrolou, o akej nemali ani najmenšie tušenie.
Cina je komunisticka krajina a jej rezim je totalne nedemokraticky, podozrievavy a totalitny. Cudujem sa ludom, ktori to zazili, ze podporuju Cinu nakupom ich sraciek. Plati ale stara znama pravda , ze ludia sa nechaju kupit za kus zvanca.