Keď človek prvýkrát pristál na Mesiaci, nemohol ho zanechať len tak bez pamiatky. Práve preto sme sa pred mnohými desaťročiami mohli stať svedkami toho, ako americkí astronauti do povrchu nášho malého spoločníka zapichujú svoju prvú vlajku.
Tá však nebola jediná. V priebehu rokov 1969 až 1972 zanechali členovia svetoznámej misie Apollo na Mesiaci približne 6 vlajok. Všetky z nich sú práve teraz zrejme už v štádiu rozkladu, informuje server Business Insider.
Bez atmosféry
Mesiac na rozdiel od našej planéty nemá žiadnu atmosféru. To znamená, že vlajky umiestnené na jeho povrchu sú neustále vystavované priamemu slnečnému žiareniu. Preto je obdivuhodné, že 5 zo 6 spomenutých vlajok stále stojí. Ich vzhľad sa však na nepoznanie zmenil.
Snímky získané orbitrom v roku 2012 ukazujú, že vlajky vyrobené z nylónu sú v podstate už v štádiu rozkladu. Dôvodom sú, pochopiteľne, nehostinné podmienky.
Neskutočné teplotné rozdiely
Teplotné hodnoty na Mesiaci totiž neustále skáču z extrému do extrému. Pravidelne sa striedajú dva dvojtýždňové cykly. Počas jedného dokáže teplota na povrchu stúpnuť až na 100 stupňov Celzia, pričom v priebehu druhého dokáže klesnúť na úroveň až -150 stupňov Celzia.
[irp]
A keďže bola prvá vlajka na Mesiaci umiestnená pred presne 50 rokmi, je jasné, že pri týchto podmienkach žiadna vlajka nevydrží večne. Je skôr obdivuhodné, že väčšina z nich stále stojí, aj keď teda už teda vôbec nevyzerajú ako kedysi. Jednoducho povedané, ich farby vybledli natoľko, že už naďalej nie je možné rozoznať, o vlajku ktorej krajiny ide.