Pokiaľ ste oboznámení s podstatami programovacieho jazyka Python, isto vás zaujme nižšie uvedený zoznam aplikácií vytvorených jeho pomocou, o ktorých ste pravdepodobne nevedeli. Pôvodný zoznam zostavil web Hackernoon.
Python je interaktívny programovací jazyk vyvíjaný vo forme open-source projektu, ktorý pôvodne slúžil ako skriptovací jazyk pre Amoeba OS – systém, ktorého cieľom bolo, aby sa sieť počítačov dokázala používateľovi zobraziť ako jeden počítač (od tohto projektu sa upustilo, keďže jeho posledné vylepšenie prebehlo v roku 2001).
Toľko k Pythonu, presuňme sa teraz k avizovanému zoznamu.
Každý z vás isto používa alebo minimálne pozná Instagram. Platformu, ktorá má denne vyše 400 miliónov aktívnych používateľov. Ide o číslo, ktoré automaticky vylučuje možnosť, že by táto služba mala niečo spoločné s Pythonom. Instagramový inižnier Hui Ding však povedal, že motto inžinierov pracujúcich na Instagrame znie: „To najjednoduchšie na začiatok.“ A práve to najjednoduchšie sa dá spraviť pomocou Pythonu, ktorý je podľa Dinga jednoduchý a pragmatický.
[irp]
Uber
Uber je služba, ktorá sa na Slovensku z rozličných dôvodov nevie zohriať. Spočiatku fungovala v len Bratislave, následne však bola zakázaná, avšak len na pár mesiacov.
Rovnako ako Instagram, aj Uber je pomerne náročná aplikácia s obrovským množstvom používateľov a údajov na spracovanie. Python je však známy pre svoju schopnosť vysporiadať sa s väčším obnosom spracovateľných údajov a ako sme avizovali vyššie, jednoduché používanie.
Dropbox
Ďalšou aplikáciou, ktorá bola vybudovaná pomocou Pythonu je Dropbox. Služba sa nedávno presunula z verzie 2.7 na 3, ide teda o najodvážnejšiu a najväčšiu migráciu v histórii Pythonu.
Dropbox beží na systémoch Windows, macOS a niekoľkých verziách Linux, za čo vďačí práve Pythonu, ktorý je schopný pracovať na širokej škále platforiem (od počítačov až po konzoly PlayStation).
Nie každý používa Reddit, no isto mnohí z vás poznajú jeho podstatu. Ide o sociálnu sieť, kde ľudia medzi sebou komunikujú prostredníctvom príspevkov, ktoré sú zaradené pod určitý okruh (tému).
Dôvod, prečo je Reddit postavený na Pythone, je viac-menej rovnaký ako v prípade Instagramu. Podľa stránky Statista platformu mesačne navštívi približne 1 500 miliónov používateľov mesačne. Toto číslo však reprezentuje celkovú návštevnosť (desktopy a mobilné zariadenia dohromady).
A keďže v jednoduchosti je krása, niet divu, že aj taká masívna sieť ako Reddit sa spolieha na Python.
[irp]
Spotify
Spotify je najväčšia streamovacia služba, ktorej ročný zárobok sa pohybuje okolo 4 miliárd USD (3,5 miliardy EUR). Také číslo dokáže zarobiť, logicky, len veľmi populárna platforma s gigantickým množstvom (vyše 100 miliónov používateľov si predpláca Premium).
Švédska služba sa spolieha na Python z dvoch jednoduchých dôvodov – rýchlosť vývoja a pokročilá analýza údajov. Práve tieto faktory umožnili službe vytvoriť a následne spravovať aj funkcie ako napríklad Radio či Discover, ktoré sú založené na osobných preferenciách používateľov.
Ktorá z aplikácií na zozname vás prekvapila najviac? Prezraďte nám to prostredníctvom komentára nižšie.