Zdrojom zelenej elektrickej energie nemusia byť iba slnečné lúče, vietor alebo vodný tok. Dvom vedcom sa podarilo zostrojiť špeciálne zariadenie, ktoré ju dokáže vyrábať i vďaka snehovým vločkám. Stačí ho iba položiť na zem a chvíľu počkať, až ho zasneží, aby mohlo spraviť svoju prácu.
Vynález dvoch Američanov z kalifornskej univerzity UCLA je tenký, flexibilný a predovšetkým lacný, pretože ho tvorí cenovo dostupný materiál. Pozostáva totiž zo silikónu. A keďže je schopný generovať vlastnú šťavu, nepotrebuje batériu a ani iný zdroj energie.
Ako to však funguje? Čaro tkvie v kladných nábojoch snehových vločiek a záporných nábojoch spomínaného materiálu, silikónu. Keď prídu do kontaktu, zariadenie začne od toho okamihu generovať elektrickú energiu, píše vedecký web PopularScience. Nie je teda na tom vôbec nič zložité.
„Máme k dispozícii skvelý zdroj energie, ktorý môžme začať okamžite využívať,“ uviedol na margo vedeckého úspechu Maher El-Kady, jeden z dvoch výskumníkov, pričom dodal, že „nám to umožňujú materiály, aké už dnes hromadne vyrábame.“
Zatiaľ tu ale hovoríme iba o nedokončenom prototype, čo logicky znamená, že s vývojom zariadenia Snow-TENG ešte zatiaľ neskončili. Jeho potenciál je podstatne väčší ako to, čo dnes ponúkajú súčasné kapacity. V neďalekej budúcnosti by mohol poháňať meteorologické stanice alebo nositeľné zariadenia. Rovnako sa ale dá integrovať priamo do solárnych panelov, vďaka čomu porastie v zime ich efektivita. Možností využitia existuje naozaj veľa.
Jaký je rozdíl mezi kladným a pozitivním nábojem? Odpovím si sám: žádný, takže takto by to nemohlo pracovat, ale zmíněný článek popisuje že: „Silicone, a synthetic rubbery material, carries a negative charge“, přeloženo silikon má záporný náboj.
Ano, malo tam byt „zaporny“, nie pozitivny (: thx, opravene