Mount Everest neslúži len turistom a horolezcom, ale aj vedcom. V rámci takmer dvojmesačnej expedície zloženej z viac ako 30 vedcov z celého sveta vrátane 17 výskumníkov z Nepálu bola na najvyššej hore sveta umiestnená meteorologická stanica.
A nie je sama. Vôbec najvyššie položenú meteo stanicu vedci umiestnili vo výške 8 430 metrov nad morom. Druhá sa nachádza hneď pod ňou, vo výške 7 945 metrov. Po pohorí sú tiež rozmiestnené ďalšie tri stanice, informuje blog National Geographic.
Zariadenia pre monitorovanie počasia pomôžu expertom lepšie skúmať globálne otepľovanie, ktoré zapríčiňuje roztápanie ľadovcov. Podľa vedúceho expedície Paula Mayeswkiho, ktorá bola organizovaná pod záštitou National Geographic Society a Tribhuvan University, ide o jednu z najrýchlejšie sa otepľujúcich častí sveta.
Vedci okrem toho odobrali vo výške 8 020 metrov z hĺbky ľadovca vzorku, na ktorej budú skúmať povahu zrážok v danej oblasti a zloženie atmosféry ešte spred priemyselnej éry.
Mount Everest nemá dobrý rok. Pretlak turistov a horolezcov na najvyššej hore spôsobuje doslova zápchy. Dobrodruhovia musia na výstup neraz čakať v dlhých radoch. V kombinácii so zlým počasím môže ísť o mimoriadne nebezpečnú situáciu, ktorá si tento rok vyžiadala už 11 životov.
Informácia o úspešnej vedeckej expedícii je tak aspoň pozitívnou správou z tejto oblasti rovnako, ako iniciatíva nepálskej vlády, prostredníctvom ktorej bolo z hory vynesených 11 ton odpadkov. Tie sa na hore nahromadili vplyvom ľudskej činnosti za posledných 10 rokov.