Jadrové elektrárne budú v najbližších rokoch podstatne bezpečnejšie. Vedci totiž prišli s inovatívnym spôsobom, ako ich mať pod drobnohľadom. Pomáhať im s tým bude umelá inteligencia, ktorá bude sledovať, či sa v konštrukcii reaktorov, okolitých budov a mostov neobjavia trhliny.
S detekčným systémom prišli vedci z Purdue University College of Engineering, upozornil server VTM.
Náročné kontroly
Jadrové elektrárne v súčasnosti pochopiteľne podliehajú prísnym a hlavne pravidelným kontrolám, ktoré však robia ľudia. Ide o časovo náročné úkony, ktoré sú vystavené azda najhoršiemu možnému riziku – ľudskému faktoru.
Samotné jadro reaktora je monitorované kamerovým systémom, ktorého záznamy sa podrobne analyzujú. Táto časť celej kontroly má byť sčasti prenechaná umelej inteligencii, ktorá dokáže stav vyhodnotiť rýchlejšie, presnejšie, a preto aj efektívnejšie.
AI dokáže vďaka podrobnej analýze snímok detegovať aj tie najmenšie trhlinky, ktoré by ľudia mohli prehliadnuť. Algoritmus je schopný rozpoznať textúry a na základe toho rozpoznať prípadné problémy.
Hlavné slovo má stále človek
Aj napriek tomu, že kontrola je viac-menej automatizovaná, má posledné slovo stále človek zodpovedný za stav reaktoru. AI v zázname zvýrazní prípadné problémy, ktoré potom skúsený operátor podrobne preskúma a vyhodnotí. Nový systém automaticky preskúma a zhromaždí všetky problémy od najzávažnejšieho, až po ten najmenší. To všetko podľa veľkosti a hrúbky.
To, či systém funguje vedci otestovali na videozáznamoch z 20 jadrových elektrární. Umelá inteligencia bola skutočne schopná vyhodnotiť aj tie najmenšie problémy, čo dáva tvorcom nádej, že ich technológia môže zamieriť do ostrej prevádzky. Okrem toho, systém sa neustále učí. Čím viac dát má, tým presnejší je.
skynet