Americký prezident Donald Trump včera podpísal nariadenie, ktorým zakázal používať telekomunikačné zariadenia od tých zahraničných firiem, ktoré môžu predstavovať bezpečnostné riziko.
Zároveň tieto firmy nebudú môcť nakupovať americké súčiastky a technológie. Aj keď americká administratíva nemenuje žiadnu konkrétnu spoločnosť, na zozname rizikových subjektov sa má nachádzať hlavne Huawei a jeho pobočky.
Nariadenie hovorí o neprijateľnom riziku pre národnú bezpečnosť Spojených štátov amerických. Spomína možnú sabotáž komunikačných technológií, všeobecné riziká a riziká spojené s kritickou infraštruktúrou a digitálnym hospodárstvom.
Administratíva urobí všetko preto, aby udržala bezpečnosť a prosperitu Spojených štátov amerických.
Americké firmy môžu teraz svoje súčiastky a technológie predávať zahraničným firmám len na základe licencie, resp. povolenia od americkej vlády. Predstavitelia americkej vlády dlhodobo vyvíjajú tlak smerom k tomu, aby sa na budovaní rýchlych sietí 5. generácie v partnerských krajinách nepodieľala spoločnosť Huawei.
Obavy stoja hlavne na údajnom špehovaní zo strany Huawei a čínskej vlády.
Správa agentúry Reuters hovorí, že zablokovaný prístup k americkým súčiastkam môže výrazne sťažiť podnikanie spoločnosti Huawei. Dôjsť by mohlo k zastaveniu predaja niektorých zariadení, ktoré sú odkázané na komponenty od amerických dodávateľov.
Huawei: Sme pripravení rokovať
Spoločnosť Huawei vo svojom vyhlásení uvádza, že je pripravená a ochotná spolupracovať s vládou USA a navrhnúť účinné opatrenia s cieľom zaistiť kompletnú bezpečnosť jej technológií a produktov.
Podľa PR manažérky Huawei Technologies Ely Dekánkovej obmedzenie spoločnosti Huawei v podnikaní na území Spojených štátov amerických neznamená, že USA budú bezpečnejšie alebo silnejšie. Naopak, krajinu to obmedzí a prinúti k využívaniu menej kvalitných, ale drahších alternatív.
USA tak budú zaostávať v nasadení 5G a nakoniec poškodia záujmy amerických spoločností a spotrebiteľov. Neprimerané obmedzenia navyše porušia práva spoločnosti Huawei a vyvolajú ďalšie závažné právne otázky, udáva sa v závere stanoviska Huawei Technologies.
Tak ako Američania špehujú svet, tak sa boja že budú rovnakým spôsobom sledovaný. USA sa jednoducho týmto verejné priznala k celosvetovej špionáži. Pevne dúfam že Čína rovnako zakáže používanie a dovoz Amerických mobilov, tiež by to mala urobiť aj Európa a zamerať sa na vývoj vlastnej telekomunikačnej techniky, ako aj počítačových operačných systémov a programovacieho jazyka.
Nasr.ť amíkom….