Anglická technologická spoločnosť ARM svojim zamestnancom nakázala, aby prestali komunikovať s Huawei. So zistením prišla britská BBC, ktorá získala prístup k interným dokumentom.
Výrobca čipsetov mal zamestnancov poprosiť, aby pozastavili „všetky aktívne zmluvy, nároky na podporu a akékoľvek iné jednania s Huawei“. Ísť má o priamu reakciu na nedávne sankcie, s ktorými prišla americká vláda.
Veľké problémy pre procesory Kirin
ARM svojim zamestnancom navyše zakazuje zúčastňovať sa „technických diskusií alebo akýmkoľvek iným spôsobom preberať technické záležitosti s Huawei, HiSilicon alebo inými firmami, ktoré patria Huawei“. Spoločnosť ARM verí, že americké sankcie ovplyvňujú aj ich, pretože pracujú s „technológiami pôvodom z USA“.
[irp posts=“74841″ ]
Aj napriek tomu, že si Huawei vyrába svoje čipy sám, s návrhom mu pomáhajú aj iné spoločnosti, medzi ktoré patrí aj ARM. Práve technológie od ARM patria medzi tie najdôležitejšie. Od ARM si Huawei kupoval licencie na využívanie rôznych architektúr a postupov, ako vyrábať svoje vlastné čipy. Ide o nesmierne dôležitý zákaz, ktorý môže vážne ovplyvniť budúcnosť Huawei.
Bez podpory zo strany ARM nebude Huawei vedieť vyrábať nové procesory Kirin a grafické čipy, ktoré využíva v smartfónoch a iných mobilných produktoch v takej podobe, v akej ich poznáme.
Neprekonateľná prekážka
Huawei ešte v utorok novinárom oznámil, že má v zálohe „plán B,“ pod čím myslel svoj vlastný operačný systém, ktorý vyvíja už niekoľko rokov. Pre čínsku firmu však bude oveľa náročnejšie získať hardvérové komponenty, ktoré nepochádzajú z USA.
[irp posts=“74825″ ]
Huawei môže pokračovať vo výrobe už existujúcich čipsetov, ako aj čipsetov, ktoré už boli dokončené. Týka sa to hlavne procesorov Kirin 980 (aktuálne v Mate 20 Pro a P30/Pro) a Kirin 985, zatiaľ nepredstaveného modelu.
Ďalšie modely má Huawei rozpracované, no ich dokončenie nebude vôbec jednoduché. ARM mu s tým nepomôže, a tak je viac než pravdepodobné, že celý čip bude musieť prerobiť od základov.
[irp posts=“74819″ ]
„ARM je absolútnym základom dizajnu čipov Huawei, takže ide o neprekonateľnú prekážku,“ opisuje situáciu Geoff Blaber zo spoločnosti CCS Insight. „Tieto súčiastky sa nedajú jednoducho nahradiť vlastnými alebo ich zakúpiť v Číne. V tomto smere je Čína ešte len v začiatkoch,“ dodal.
Svet sa zbláznil
Na. rať amíkom….
Tak si hneď môžeš nas rať do svojho kompu. Veď v ňom máš samé amicke technológie, ty trúbka.
Americké sankcie budú prd platné ak sa Huawei rozhodne kúpiť ARM, tak ho kúpi vrátane ľudí. Nech to bude stáť čokoľvek, čínska vláda to podporí. Čakám na odvetu z čínskej strany, kto si to v USA odserie, tipujem Boeing