Okuliare Google Glass uzreli svetlo sveta ešte v roku 2012, kedy išlo o pomerne futuristický produkt s ambíciou zaujať široké spektrum bežných zákazníkov. Nestalo sa tak. Projekt spoločnosť Google odložila v tieni obáv užívateľov o stratu súkromia.
Okuliare Google Glass sa opätovne objavili v roku 2017, vtedy už v tzv. Enterprise edícii určenej pre biznis sféru. Po dvoch rokoch prichádza nová generácia z rovnakého súdka – Google Glass Enterprise Edition 2 s cenou 999 amerických dolárov.
Prvý model okuliarov v praxi využívali zamestnanci poľnohospodárskej firmy AGCO, logistickej Deutsche Post DHL Group alebo Sutter Health z medicínskeho odvetvia. Spätná väzba od týchto firiem indikuje hlavne zvýšenú efektivitu či kratší čas potrebný na vykonanie určitých pracovných úloh.
Nová generácia okuliarov využíva hrubší rám vyvinutý v spolupráci so spoločnosťou Smith Optics. Do konštrukcie sa, okrem skiel, vpratal optický hranol s displejom o rozlíšení 640 x 360 pixelov.
Dôležitejší je však vyšší výkon docielený vďaka 10nm platforme Snapdragon XRI, ako aj výkonnejší engine strojového učenia. Pribudol USB C port, dlhšia výdrž batérie, zdokonalený 8 Mpx fotoaparát 80-stupňovým zorným poľom a odolnosť voči vode a prachu. Zariadenie beží pod hlavičkou operačného systému Android Oreo.
Rad senzorov zastupuje 6-osový snímač zrýchlenia, gyroskop, svetelný snímač, kompas a citlivý mikrofón reagujúci na hlasové povely. Bezdrôtovú konektivitu zabezpečuje technológia WiFi a Bluetooth 5.0. Postranný rám okuliarov je dotykový. Jednoduchým ťuknutím aktivujete kameru, poprípade digitálnu hlasovú asistenciu a iné funkcie.
Ako využitie takýchto okuliarov vyzerá v firemnej praxi, ukáže sprievodné video divízie Google AR & VR. Glass Enterprise Edition 2 sa môžu uplatniť v rôznych odvetviach.
V takej Číne využívajú podobný koncept okuliarov bezpečnostné zložky a polícia. Automatizovaná a presná technológia pre rozpoznávanie tváre dokáže v okamihu identifikovať hľadanú osobu aj vtedy, ak sa nachádza vo veľkej skupine osôb, napr. v centre mesta alebo v stanici metra.
S ochranou súkromia jednotlivcov si však v tejto krajine príliš ťažkú hlavu nerobia.