Ambiciózny projekt Hyperloop, za ktorým nestojí nikto iný ako vizionár Elon Musk, má nebezpečného konkurenta. Čína vraj začína s ostrými testami nového vlaku, ktorý bude jedného dňa schopný jazdiť rýchlosťou dychberúcich 600 kilometrov za hodinu.
Najskôr však musia vylepšiť súčasnú infraštruktúru medzi Pekingom a Šanghajom, pretože tá im momentálne umožňuje cestovať pri operačnej rýchlosti do 350 km za hodinu, informuje CNN.
Ide o takzvanú maglev technológiu bez mechanických kolies. Moderný dopravný prostriedok ich nepotrebuje preto, lebo sa počas pohybu doslova vznáša nad koľajnicami z magnetov. Vďaka tomu je tichší aj rýchlejší ako konvenčné vlaky.
Keď prebehne očakávaná inovácia koľajníc, nový levitujúci vlak bude za hodinu schopný pokoriť približne 600 kilometrov dlhú trasu. Na niečo také si ale ešte nejaký ten čas počkáme.
„Ako príklad nám môže poslúžiť trasa medzi Pekingom a Šanghajom – keď zoberieme do úvahy čas potrebný na prípravu, lietadlo ju pokorí za 4,5 hodiny, vysoko-rýchlostný vlak za 5,5 hodiny a vysoko-rýchlostný maglev vlak to zvládne prejsť iba za 3,5 hodiny,“ prezradil šéf inžinierov zo spoločnosti CRRC, ktorá má na starosti vývoj vrátane samotnej výroby.
Prototyp je už na svete
Po troch rokoch náročného vývoja prišiel rad aj na zhotovenie prvého prototypu, prostredníctvom ktorého chce Čína odštartovať sériu rozsiahlych testov. Ten uzrel svetlo len pred pár dňami.
Ak pôjde všetko podľa plánov vedenia CRRC, výroba dokončeného vlaku pre komerčné používanie odštartuje niekedy v priebehu roka 2021. Nadchádzajúce mesiace ich teda čaká odstraňovanie posledných nedostatkov a inovácia infraštruktúry, bez ktorej by nemohli dosahovať tak závratné rýchlosti.