Bitcoin je najznámejšou digitálnou kryptomenou, ktorá v roku 2017 dosiahla vrchol. Jej cena sa vtedy pohybovala na vysokej hranici 20 000 dolárov. V raste však už nepokračovala.
Cena za jeden Bitcoin začala doslova padať, a to poriadne prudkým tempom. Začiatkom tohto roka sa predával za asi 3 650 dolárov. Po relatívne dlhom období stagnácie nastalo oživenie.
Cena opäť rastie a v týchto chvíľach sa podľa údajov coinbase.com Bitcoin predáva za slušných 6 800 EUR. Príležitosť spojenú s rastom sa nesnažia využiť len obchodníci a investori, ale aj podvodníci.
Eset zaznamenal nárast počtu falošných kryptomenových aplikácií, ktoré sa usídlili v obchode Google Play. Experti spoločnosti očakávajú, že v prípade ďalšieho zvyšovania ceny Bitcoinu bude ďalej rásť aj počet falošných aplikácií.
Prvá odhalená aplikácia sa vydáva za populárnu kryptomenovú peňaženku s názvom Trezor a používa aj jej názov. „Pri analýze sme zistili, že vďaka viacerým bezpečnostným vrstvám skutočného Trezoru nemôže táto aplikácia uškodiť reálnym Trezor používateľom,“ vysvetľuje Lukáš Štefanko, analytik škodlivého kódu zo spoločnosti ESET so zameraním na Android malware.
Predstavitelia skutočnej peňaženky Trezor však vyjadrili obavu, že e-mailové adresy zozbierané cez takéto falošné aplikácie môžu byť neskôr zneužité na phishingové útoky.
Druhou aplikáciou je Coin Wallet, ktorá má s falošným Trezorom spoločný zdrojový kód a rozhranie. Coin Wallet sa vydáva za peňaženku vhodnú pre viaceré kryptomeny. „Jej skutočný účel je však naviesť používateľov k tomu, aby svoju kryptomenu odoslali do peňaženiek útočníkov,“ varuje Štefanko.
ESET nahlásil tieto falošné aplikácie bezpečnostnému tímu spoločnosti Google a taktiež predstaviteľom skutočnej Trezor aplikácie. Aktuálne sa už žiadna z falošných aplikácií v oficiálnom obchode Google Play nenachádza.
ESET odporúča dôverovať len tým finančným a kryptomenovým aplikáciám, na ktoré smeruje odkaz z oficiálnych stránok spoločností – napr. banky a pod. Citlivé a osobné informácie by ste mali zadávať do formulárov len vtedy, ak ste si úplne istí zabezpečením a legitimitou danej aplikácie.
Zároveň by ste mali používať aktualizovaný operačný systém, ako aj nainštalované aplikácie a bezpečnostný softvér.