Spoločnosť Google na svojej vývojárskej konferencii podľa očakávania predstavila operačný systém Android 10 Q v beta verzii určenej pre širšie publikum. Stabilná verzia bude k dispozícii na jeseň podobne, ako tomu bolo po minulé roky.
Na svete je podľa spoločnosti aktívnych 2,5 miliardy Android zariadení, ktoré produkuje viac ako 180 hardvérových partnerov. Najnovšia beta verzia OS Android 10 Q je oddnes dostupná pre 15 smartfónov, + samozrejme pre zariadenia Google Pixel.
Aktualizované informácie s návodom pre inštaláciu by sa mali v priebehu najbližších hodín objaviť na tejto adrese alebo na stránkach jednotlivých výrobcov podporovaných zariadení.
- Asus ZenFone 5Z
- Essential PH-1
- HMD Global Nokia 8.1
- Huawei Mate 20 Pro
- LG G8 ThinQ
- OnePlus 6T
- Oppo Reno
- Realme 3 Pro
- Sony Xperia XZ3
- Tecno Spark 3Pro
- Vivo X27
- Vivo NEX S
- Vivo NEX A
- Xiaomi Mi Mix 3 5G
- Xiaomi Mi 9
Android 10 Q
Google sa pri novej verzii operačného systému Android Q zameral na lepšiu bezpečnosť a ochranu súkromia. Celkovo zaviedol 50 rôznych opatrení a inovácií. Popri šifrovaní či náhodne generovaných MAC adresách padne vhod lepšia kontrola zdieľania informácií o umiestnení.
V OS Android Q si budete môcť vybrať, či bude tá alebo oná aplikácia pristupovať k informáciám o polohe stále, alebo iba vtedy, keď je aktívna. Ak aplikáciu zavriete, aplikácia stratí prístup k údajom o umiestnení.
Zároveň v nastaveniach nájdete novú kategóriu venovanú výhradne súkromiu. Na jednom mieste tak nájdete všetky možné nastavenia, ktoré sa týkajú citlivých údajov. Nová verzia operačného systému už myslí na skladacie smartfóny.
Rozloženie užívateľského prostredia sa inteligentne prispôsobí zvolenému formátu. Ak napríklad hráte hru na malej zloženej obrazovke a smartfón rozložíte, ihneď môžete v zábave pokračovať ďalej, bez prerušenia alebo načítavania.
Android Q je pripravený pre 5G technológie. Rozumieť si bude s 5G kapacitami viac ako 20 operátorov. Prakticky vyzerá nová funkcia – titulky.
Tie budú nápomocné sluchovo postihnutým osobám, ale aj bežným užívateľom, ktorí sledujú videá bez spusteného zvuku. Android Q bude titulky generovať automaticky pri akomkoľvek ozvučenom video obsahu, ale aj podcastoch či hlasových správach. Funkcia sa aktivuje jednoducho – pomocou menu tlačidiel hlasitosti.
Google taktiež prisľúbil rýchlejšie doručovanie bezpečnostných aktualizácií, ktoré budú po novom prebiehať cez obchod Play. Časť z aktualizačného procesu prebehne na pozadí systému.
Kozmetickými zmenami prešli ikony, farebné akcenty alebo niektoré okná. Zásadný je ale tmavý motív, ideálny pre OLED obrazovky.
Android 10 Q v tmavom, či skôr čiernom kabáte vyzerá skvele. Aktivuje sa pomocou skratky v notifikačnej zóne. Tmavý motív tiež získajú všetky aplikácie Google, resp. tie, ktoré ho ešte nemajú.
Tak ako sa predpokladalo, Google vylepšil gestá pre ovládanie. Tlačidlo späť nahradili krátke potiahnutia smerom z okraja do stredu obrazovky. Podobne, ako to majú užívateľské prostredia MIUI a EMUI.
Nové gestá v OS Android Q nemajú ďaleko od tých, ktoré nájdeme v iOS od Apple. Oproti OS Android 9 Pie tiež badať plynulejšie animácie. Rozšírenia sa dočkali funkcie digitálnej rovnováhy a rodičovskej kontroly.
Tie sledujú čas, ktorý v trávite vy, alebo vaša ratolesť so smartfónom. Umožňujú napr. aktivovat časovače aplikácií alebo naplánovať zmeny zobrazovania.
Na ďalšie podrobnosti sa pozrieme v najbližších dňoch.
Dobrý deň.
Nahrávanie hovorov bude stále blokované alebo sú nové možnosti? Dakujem
Ja som koli tomuto este neaktualizoval na A9 🙁
Na S7 mám čiernu tému komplet už pol roka…a tak isto na S3mini už vyše 2 roky……….