Snímač odtlačkov prstov umiestnený v displeji, technicky vlastne pod displejom, má dnes niekoľko vlajkových zariadení a pomaly sa dostáva aj do vyšších stredných tried. Autentifikácia dotykom na miesto, kde prirodzene dosadá palec prsta, je rozhodne komfortná.
Snímače odtlačkov prstov v obrazovkách pracujú spoľahlivo, aj keď im k dokonalosti ešte nejaký ten krôčik chýba. Rýchlosť a presnosť je v priebehu času zdokonaľovaná.
Aj taký Samsung musel po uvedení modelov Galaxy S10 pripraviť aktualizácie, ktoré rozpoznávanie ultrazvukovým snímačom vylepšili. Môžeme potvrdiť, že v súčasnosti už funguje perfektne.
Podstate horšie sú na tom niektoré modely Nokia 9 PureView, ktorých optický snímač sa podarilo oklamať balíčkom žuvačiek. Tak či onak, čítačka odtlačkov prstov je dnes súčasťou iba OLED obrazoviek.
[irp posts=“72839″ ]
OLED panely sú tenšie, citlivejšie a svetelne priepustnejšie, vďaka čomu mohla byť technológia uvedená do praxe. Vyzerá to však, že takého snímače čoskoro zamiera aj do LCD obrazoviek, ktoré sú oproti OLED-om stále podstatne lacnejšie.
Úspešným ukončením vývoja snímača odtlačkov pre LCD obrazovky sa pochválila spoločnosť Fortsense. Tá musela pre potreby snímania odtlačkov zasiahnuť do jednotlivých vrstiev obrazovky a jej osvetlenia. Samozrejme tak, aby nedošlo k narušeniu zobrazovacích schopnosti samotného displeja.
Hardvérovú stránku dopĺňa softvér neurónových sietí s tzv. hlbokým učením. Špeciálne algoritmy podporujú rýchle a presné rozpoznávanie, ktoré je podľa slov výrobcu porovnateľné so zaužívanými metódami snímania.
Kedže sú LCD obrazovky lacnejšie, využívajú sa v cenovo dostupnejších smartfónoch, ktoré by tak už onedlho mohli byť vybavené podobným snímačom odtlačkov, aké v súčasnosti nájdeme prevažne v prémiových zariadeniach.
S optimistickým pohľadom na vec by prvé takéto zariadenia mohli byť dostupné koncom tohto roka.