iFixit je asi najznámejší internetový server, v ktorom sa odborníci venujú rozoberaniu rôznej spotrebnej elektroniky a užívateľom na základe toho ponúkajú podrobné návody na opravu a náradie.
iFixit tiež hodnotí, aká náročná je oprava konkrétneho zariadenia v domácich podmienkach. Povestné sú napríklad výmeny rozbitých displejov. iFixit vo svojom najnovšom blogu uvažuje nad príčinami rýchleho poškodenia flexibilnej obrazovky skladacieho smartfónu Galaxy Fold.
Kusy určené pre testovanie sa po pár dňoch pokazili hneď niekoľkým recenzentom a novinárom. Samsung následne začal problémy skúmať a odložil predaj 2-tisícového smartfónu na neurčito.
AMOLED ako jasná/jediná voľba
Samsung Galaxy Fold využíva OLED obrazovku výrobcom nazvanú ako Dynamic AMOLED, ktorá má rozlíšenie 1536 x 2152 pixelov a po rozložení uhlopriečku 7,3-palca. OLED displeje majú oproti LCD panelom niekoľko zásadných výhod: sú energeticky nenáročnejšie, majú lepšiu farebnosť, jas a nie sú podsvietené. Vďaka tomu ponúkajú výborný kontrast a výhody zobrazenia tzv. dokonalej čiernej.
Svetlo produkujú samotné subpixely, a to vďaka organickým prvkom, ktoré obsahujú. OLED displeje sú tiež tenšie a ľahšie, a čo je v tomto prípade dôležité, sú do určitej miery flexibilné. Vďaka tejto vlastnosti mohol Samsung zákazníkom ponúknuť smartfóny s displejmi so zakrivenými hranami, ktoré dnes využívajú vo svojich produktoch aj iní výrobcovia.
Na druhú stranu, OLED displeje sú oproti LCD obrazovkám krehkejšie a náchylnejšie na poškodenie. Citlivo reagujú na kyslík, vlhkosť v ovzduší a tlak. Preto musia byť od vonkajšieho prostredia dokonale oddelené a hermeticky uzavreté v ochrannej vrstve. Aj malé zrnko prachu citlivý panel naruší a ten prestane fungovať. Náchylné sú podľa iFixit hlavne okraje obrazovky.
Vyzerá to, že miesto ohybu obrazovky modelu Galaxy Fold nebolo dostatočne chránené. Pri opakovanom rozkladaní sa do zariadenia, zo zadnej strany displeja, mohol dostať prach a iné drobné nečistoty, ktoré obrazovku pri manipulácii so zariadením poškodili. Jeden z novinárov poukázal na malý výstupok, poprípade hrboľ v ohybnej časti, ktorý mohol vzniknúť práve kvôli nečistote z vonkajšieho prostredia.
Druhým kameňom úrazu môže byť tlak. Samsung uviedol, že Galaxy Fold znesie 200 000 ohybov a pridal tiež krátke video z testovania, v ktorom priemyselné roboty Galaxy Fold opakovane otvárali a zatvárali.
Problém s ohýbaním a nečistotami
Experti upozorňujú, že roboty na zariadenie pôsobili rovnomerným tlakom z vonkajšej strany, čo pri ovládaní rukami nemusí byť pravidlom. Niekto Galaxy Fold skladal tak, že prstom zatlačil na miesto v strede obrazovky, kde sa displej ohýba. Každý z užívateľov si našiel svoj spôsob, akým sa mu Galaxy Fold používal čo najpohodlnejšie.
Okrem toho testovanie prebiehalo v laboratórnych podmienkach, kde sa väčšinou dbá na vysokú čistotu a prašnosť v takomto prostredí je minimálna, ak vôbec nejaká. Smartfón tak nemalo počas testovania čo poškodiť.
Ohybný displej sa navyše skladá tak trochu svojvoľne. Neobsahuje v mieste zlomu žiadny vodiaci prvok, ktorý by zabezpečil rovnomerné ohnutie. Pri zatlačení na jednu zo strán obrazovky sa môže ohyb mierne skrútiť a tlak pôsobiaci na panel tak môže byť v rôznych miestach ohybu odlišný.
Riešenie v nedohľadne
Pochopiteľne, dodatočný mechanizmus vedený napríklad stredom obrazovky by výrazne narušil vzhľad a dojem z veľkého celistvého panelu.
Ohybné obrazovky majú veľký potenciál a určite vďaka nim vznikne veľa inovatívnych produktov, nielen smartfónov. Pokrok vďaka špičkovému výskumu a vývoju spoločnosti Samsung je skvelý, no technológia potrebuje ďalšie vylepšenia, na ktorých výrobca pracuje.
Napriek počiatočným problémom sa Samsung Galaxy Fold určite zapíše do technologickej histórie.
00
Presne ako sa vyjadril šéf Huawei, skladajú to opačne a preto vznikajú problémy