Vlajkové smartfóny so 4-cifernou predajnou cenou, extra jemnými displejmi a super citlivými fotoaparátmi sú síce impozantné, komunikačné minimum ale ani zďaleka nereprezentujú.
Na to sú tu jednoduché, alebo ak niekto chce „hlúpe“ mobilné telefóny. Aj jednoduché mobily ale v súčasnosti dokážu byť aspoň čiastočne inteligentné. Slabý hardvér toho nedovoľuje veľa.
Situáciu ale zachraňuje KaiOS – podstatne skromnejší operačný systém, ktorý dokáže jednoduchým mobilným telefónom zabezpečiť pripojenie k mobilnej 4G sieti, NFC alebo GPS.
Mobilné telefóny s KaiOS sú dôležitejšie ako si možno niektorí užívatelia myslia. V nízkopríjmových krajinách môžu byť vďaka nim ľudia online, čerpať informácie zo sveta a hlavne komunikovať s blízkymi. KaiOS poháňa desiatky miliónov mobilných telefónov s veľmi nízkou predajnou cenou. O jeho dôležitosti svedčí aj fakt, že doň investoval aj Google.
Poháňa napríklad Nokiu 8110, ktorá má prezývku banán. Mobilný telefón nadväzuje na predchodcu, ktorý si zahral vo filme Matrix z roku 1999.
Majitelia tohto mobilného telefónu s KaiOS budú, alebo v niektorých regiónoch sveta už môžu používať jednu z najrozšírenejších komunikačných platforiem, WhatsApp. Aplikácia pre Nokiu 8110 je oddnes dostupná v zaľudnenej Indii a predpokladá sa, že ďalšie časti sveta budú v blízkej dobe nasledovať.
Platforma WhatsApp tak získava nových užívateľov, ktorých základňa už rastie pomalšie, keďže sú Android a iOS – dve výsostne dominantné mobilné platformy pokryté viac ako dobre. Aplikácia je od konca minulého roka dostupná aj pre indický JioPhone.
ked si niekto kupi takyto mobil, naco mu je whatsup? nech si s nim telefonuje a posiela sms. Ked chce nieco viac, nech si kupi normalny telefon.
Na zasmiatie ok.