Študenti a ďalší ľudia, ktorí často potrebujú získať informácie z najväčšej online encyklopédie, Wikipedia, sa dnes stretli s malým problémom. Slovenská, česká, nemecká a dánska verzia je dnes vypnutá. Na 24 hodín tak komunita okolo Wikipedie protestuje proti návrhu novej smernice EÚ o autorskom práve.
Kontroverzný návrh, ktorý by mohol výrazne ovplyvniť to, ako funguje internet, resp. ako na ňom zdieľame informácie, články a poznatky, je blízko. Už budúci týždeň o ňom bude hlasovať Európsky parlament. Stane sa tak po tom, ako ho už schválila Rada EÚ.
Slovenská Wikipedia je vypnutá
Keď sa dnes budete snažiť otvoriť slovenskú verziu Wikipedie, zobrazí sa vám upozornenie, resp. výzva na kontaktovanie svojho europoslanca, ktorý môže hlasovaním ovplyvniť budúcnosť internetu v Európe.
Najväčšími problémami v návrhu sú články 11 a 13 návrhu smernice. Článok 13 by museli všetky platformy aktívne monitorovať obsah tak, aby nedošlo k porušeniu autorských práv. Momentálne tento systém funguje na princípe nahlasovania a následného stiahnutia obsahu.
“Rada Európskej únie spolu so zástupcami Európskeho parlamentu 13. februára 2019 schválila návrh smernice vrátane kontroverzných článkov 11 a 13, pri ktorých hrozí, že obmedzia používateľov internetu predbežným filtrovaním obsahu a zvýšia bariéru pre vstup novej konkurencie do sféry vyhľadávania a prezentácie spravodajského obsahu. Tak závažné zmeny môžu v konečnom dôsledku uškodiť nášmu cieľu – tvorbe a neustálemu vylepšovaniu najväčšej slovenskej encyklopédie,” odkazuje Wikipedia.
Článok 11 zas zakazuje vyhľadávačom zobrazovať úryvky z médií bez dohody. Znamenalo by to napríklad koniec rýchlym správam z Google News a podobných služieb. K hlasovaniu dôjde už 26. marca.
Je obivuhodné, že aj Wikipédia takouto formou upozornila na chystanú reformu, aspoň sa tak dostane do povedomia aj tej časti verejnosti, ktorá diania v Bruseli nesleduje. Eurovoľby sa blížia a ľudia by mali poriadne sledovať ako sa naši europoslanci správajú a či hlasujú v našom záujme.
Stredovek sa blizi. Systemu su informovani a vzdelani ludia len na pritaz. Cim hlupejsi, tym lahsie sa ovladaju. Je to novodoba forma inkvizicie, ktoru sa snazia niektori vychytrali europoslanci skryt za ochranu autorskych prav. Najradsej by urobili povinnu lobotomiu a nahnali ludi do megatovarni. Ved naco su ludom zdielane informacie? Treba len robit na nas, aby sme sa mali len my dobre. Myslienka a realizacia Europskej unie je to najlepsie, co Europa vymyslela. Umoznila ludom volny pohyb a moznosti, ktore doteraz nemali. Ale nie vsetci europoslanci obhajuju nazory obcanov, ktori ich volili. Komu teda sluzia?Nepripomyna vam to nieco? My skor narodeni si to velmi dobre pamatame. Na taketo svinstvo prisli velmi rychlo. Ale volby cez internet dodnes neboli schopni uviest do praxe. Toto nema s ochranou autorskych prav nic spolocne. Ved to fungovalo uz snad desatrocia a pochybujem, ze zdielane informacie niekomu vadili. Ved vzdy bol uvedeny aj odkaz na zdroj. Pokial nieco zavesim na net cez svoju stranku a niekto vo wikipedii uvedie z nej informacie a odkaz na moju stranku, tak preco by mi to vadilo? Ak ano, tak to nebudem vobec vesat ani len na svoju stranku. To ma logiku.