Ambiciózny startup Xnor z USA zostrojil malé elektronické zariadenie s bezpečnostnou kamerou, ktorá dostala do výbavy umelú inteligenciu (AI). Najväčšou výhodou vynálezu je ale to, že ho nepoháňa elektrická energia z batérie a ani z verejnej siete. Šťavu získava premenou solárnej energie na elektrickú.
Vďaka tomu môže fungovať v podstate na hociktorom mieste. The Verge píše, že bezdrôtovú komunikáciu s používateľom zabezpečujú energeticky efektívne bezdrôtové protokoly, čiže určite nie Wi-Fi. Funkčný dosah vraj dosahuje aj napriek veľmi nízkej spotrebe až niekoľko desiatok kilometrov.
Aby však mohla táto miniatúrna AI kamera fungovať i počas noci, najlepším riešením je, keď sa k nej pripojí ešte aj dodatočný akumulátor. Počas dňa ho naplní obnoviteľný zdroj energie a potom zostane dostatok šťavy pre fungovanie v prostredí bez slnečných lúčov.
Čo sa týka rozlíšenia, tak to v tomto prípade dosahuje 320 x 320 pixelov. Spracovanie obrazu zabezpečuje FGPA čip a špičkové rozpoznávanie objektov zase pokročilý algoritmus. Umelá inteligencia tu navyše nefunguje prostredníctvom cloudu, ale prostredníctvom prítomného hardvéru, čo v konečnom dôsledku zvýši bezpečnosť a zároveň poskytne tvorcom elektronického zariadenia podstatne viac možností.
AI kameru od startupu Xnor možno teda využiť predovšetkým ako efektívne a schopné riešenie pre bezpečnostné spoločnosti, napríklad pri strážení od civilizácie príliš odľahlých objektov. Najskôr si ale potenciálni zákazníci musia počkať na dokončenie tohto výdobytku digitálne éry. Ešte stále totiž ide iba o prototyp.
https://www.youtube.com/watch?v=tBUIk7H9GyU