Tím z japonskej vesmírnej agentúry JAXA, skúma pomocou vesmírnej lode Hayabusa2 asteroid Ryugu, do ktorého sa najnovšie chystá vpáliť projektil.
Prvotné údaje, ktoré vedci z JAXA získali z povrchu tohto asteroidu, ich veľmi prekvapili. Očakávali totiž, že ho bude tvoriť prašný regolit, no počas dvoch misií na ňom spozorovali veľké kusy štrku. V tom im výrazne pomohli dva rovery, MASCOT a MINERVA-II1. Vedci si zaumienili, že z asteroidu získajú vzorku, nakoľko jeho povrch je veľmi neobyčajný.
To chcú docieliť vystrelením projektilu. Aby si overili svoju teóriu, že náboj skutočne rozdrví kus asteroidu, otestovali ju v odvzdušnenej komore. V teste bolo viditeľné, že guľka materiál rozdrvila, no ako sa správal štrk, ktorý obklopil zameranie výstrelu? Uvoľnené fragmenty sa krásne zhromaždili. Vystrelenie guľky na asteroid by teda malo byť úspešné a malo by priniesť dostatočné množstvo fragmentov štrku vo forme prášku.
The surface of Ryugu was not what we expected. So our sampler team had to conduct an experiment to check we could still gather material from the asteroid surface when we attempt #haya2_TD touchdown this Friday! https://t.co/bCzvW2gwSr pic.twitter.com/XxJXETKB6N
— HAYABUSA2@JAXA (@haya2e_jaxa) February 18, 2019
Strieľať do asteroidu mali vedci najprv preto, aby overili, či projektor funguje správne aj po 4 rokoch
Rovery, ktoré sa pohybujú po asteroide nezozbierajú len vzorku, ale aj veľmi dôležité a hodnotné informácie. Zhromažďujú fotografie povrchu a dáta týkajúce sa teploty, ktoré nám môžu pomôcť pochopiť históriu našej slnečnej sústavy. Vzorka, ktorá sa neskôr dostane na palubu Hayabusa2 nám zas môže podať pomocnú ruku v príprave na ťažbu asteroidov.