Huawei a jeho technológie sú posledných pár mesiacov na pretrase po celom svete. Do kauzy sa po novom obúva aj Európska komisia, ktorá má rozhodnúť či pre Európu predstavuje riziko alebo nie.
Ak by rozhodla v neprospech Huawei, mohla byť nastoliť celoplošný zákaz 5G vybavenia v celej EÚ. Informovala o tom agentúra Reuters.
5G technológie Huawei sú už teraz zakázané na území Spojených štátov amerických a Austrálie. Zákaz by sa mohol rozšíriť aj o ďalší vplyvný trh – Európu. Huawei čelí vážnym obvineniam zo špionáže bežných užívateľov a korporácií, čo momentálne prešetruje aj Európska komisia.
Rozhodne sa o pár týždňov
Huawei sa s Európskou komisiou pod záštitou organizácie GSMA zastupujúcou poskytovateľov mobilných sietí stretne už počas MWC v Barcelone. V prípade, ak by EK dospela k záveru, že vybavenie od Huawei nie je bezpečné by hrozilo, že sa 5G v Európe poriadne predraží a zároveň dôjde k pomalšiemu nasadeniu.
Slovensko, na rozdiel od Česka, zatiaľ nemá dôvod blokovať nasadenie Huawei technológií. O postoji štátu nedávno informoval premiér Peter Pellegrini. Proti zákazu je aj skupina Deutsche Telekom, najväčší operátor v Európe, ktorý odhaduje, že ak by nemohli počítať s Huawei, nasadenie 5G sietí by prišlo o 2 až 3 roky neskôr.
Európska komisia nech sa strčí do prdele keby Huawei nedýchal na krk veľa prestížnym značkám na svete v kvalite a v spracovaní nebol by taky hoax o sledovaní danou spoločnosťou. Samsung alebo iné spoločnosti nerobia to isté???
Reč ide komplikovaných dátových centrách, vysielačoch mikrovĺn, celej tej infraštruktúre pokrytia pre providerov pripojenia a nie o kvalite a spracovaní telefónu, ktorý nosíme vo vrecku. Samsung sa na vývoji 5G nepodieľa v žiadnej významnej miere a okrem toho Južná Kórea nie je v takom postavení veľmoci, že by mala záujem niekoho špehovať ako to robia veľký hráči. Doteraz na vývoji napr. 3G a 4G pracovali väčšinou európske a americké spoločnosti – Qualcomm, Verizon alebo Ericsson. 5G však prvý krát reálne otestovali pred rokom v Nemecku Huawei v spolupráci s Deutsche Telekomom (mimochodom 100% vlastník Slovak Telecomu), preto chcú Nemci za každú cenu pokračovať s číňanmi, utopili v tom miliardy. Mimo Huawei momentálne na vývoji 5G pracuje aj fínska Nokia (divíziu s telefónmi už dávno predali najprv Microsoftu a ten neskôr predal licenciu HMD) takže ak sa niekto pýta na čom pracuje momentálne tých 100.000 zamestnancov v Nokii tak sú to práve riešenia a vývoj technológii. ďalej sú v 5G ďaleko aj Qualcomm. Ericsson a Intel. Čo sa týka patentov nutných pre používanie 5G tak je to hlavne Intel ako výrobca čipov, AT&T, Verizon, T-Mobile ako dodávateľia systémov a Huawei, Ericsson a Cisco ako tvorcovia softwéru. Najväčší podieľ patentov na 5G technológii majú Švédi – Ericsson (25%) a tiež Japonci – Sharp (20%). Americký „gigant“ Apple napríklad menej ako 1%. Čo inak znamená nech 5G sprevádzkuje ktokoľvek najviac budú zarábať Európania a Japonci. Problém je iba ak si tam Huawei dá v softwéri backdoor pre čínske tajné služby ako už odhalili kontrarozviedky snáď všetkých dotknutých štátov.