Ako prvý prišiel s týmto zistením portál Reuters. Prišlo sa totiž na to, že softvéroví piráti za pomoci vývojárskych certifikátov distribuovali hacknuté verzie populárnych aplikácií ako sú Spotify či Pokémon Go. Modifikované aplikácie automaticky blokovali reklamy a ponúkali platené funkcie zadarmo.
Ako je už uvedené vyššie, aplikácie, ktoré sú inak veľmi prísne strážené ekosystémom App Store, sa medzi ľudí dostali cez zneužitie vývojárskych certifikátov, ktoré pre iPhone slúžia ako „kľúče“. Tieto kľúče zariadeniu potvrdzujú, či môže určitej aplikácii dôverovať alebo nie. Nie je to však priamo App Store, kadiaľ prúdia modifikované aplikácie. Ich poskytovateľmi sú skôr stiahnuteľné služby TutuApp, Panda Helper a AppValley.
Podľa portálu TechCrunch nie je tieto certifikáty nijak extrémne zložité získať. Pirátom k tomu stačí v podstate „len“ 300 USD (265 EUR). Distribútori si ďalej pýtajú od ľudí pomerne nízke ročné predplatné vo výške 11 EUR, za čo zákazník získa prísup k „VIP“ verziám daných služieb.
Apple plánuje zakročiť
Apple už kedysi proti týmto pirátom zakročil, avšak do niekoľkých dní boli naspäť, akoby sa nič nestalo. Preto gigant tentokrát údajne pracuje na implementácii dvojfaktorovej autentifikácie – zaslanie kódu aj hesla, prostredníctvom ktorých sa bude dať prihlasovať do účtov vývojárov.
[irp]
Zatiaľ nie je presne jasné, koľko peňazí sa podarilo pirátom a distribútorom zarobiť, avšak už len podľa celkového počtu ich sledovateľov na sociálnej sieti Twitter je jasné, že o nízkych číslach sa rozhodne nebavíme.