Inteligentné hodinky Apple Watch už majú na konte nejaký ten potlesk za zachránený život, keď vďaka pokročilej funkcii snímania srdcovej frekvencie upozornili svojho nositeľa na možné zdravotné riziká.
Aj keď sú tieto príbehy o zachránených životoch často zbytočne prehnané, hodinky sú zo zdravotného hľadiska naozaj prínosné. Upozornenie na abnormálnu srdcovú frekvenciu vás prinúti kontaktovať alebo rovno navštíviť lekára, ktorý vám skutočne môže zachrániť život.
Apple Watch disponujú ešte jednou praktickou funkciou – detekciou pádu. Ak užívateľ hodiniek spadne na zem, hodinky to zistia a okamžite zareagujú. Začnú vibrovať a spustia alarm. Ak je užívateľ v poriadku, upozornenie jednoducho vypne bežným ťuknutím na obrazovku.
Pokiaľ sa ale postaviť nedokáže, vie si pomocou SOS funkcie privolať pomoc. V prípade bezvedomia to hodinky spravia automaticky po jednej minúte, čo je nakoniec najdôležitejšie.
Presvedčil sa o tom 67-ročný muž z Nórska. Toralv Østvang omdlel v kúpeľni a tvrdo narazil na podlahu. Hodinky po jednej minúte kontaktovali záchranné zložky, ktoré boli na mieste behom krátkej chvíle. Muža našla miestna polícia. Po prevoze do nemocnice lekári zistili, že utrpel trojitú fraktúru tváre.
Dcéra staršieho muža uviedla, že si jej otec nebráva do kúpeľne mobilný telefón. Vďaka hodinkám ale dostal potrebnú rýchlu pomoc, čo je podľa dcéry úžasné.
Detekcia pádu je v hodinkách Apple Watch aktívna automaticky, ak je nositeľ starší ako 65 rokov. Dá sa ale zapnúť manuálne, čo je vhodné aj pri mladších ročníkoch. K podobným úrazom môže dôjsť pri športovaní alebo napr. počas veľmi horúcich letných dní spojených s dehydratáciou a podobne.