Raz za rok Hubblov teleskop odfotografuje plynových obrov našej slnečnej sústavy, aby sme videli ich vonkajšiu atmosféru. Vo štvrtok ukázala NASA niekoľko dychberúcich záberov Uránu.
Program OPAL, ktorý skúma vonkajšie atmosféry planét nám sústavne pomáha porozumieť plynovým obrom Mliečnej dráhy. Teraz ponúkol nádherný pohľad na obrovskú búrku, ktorá sa bizarne búri na severnom póle Uránu. Tú podľa tvrdení NASA spôsobili zmeny atmosférického toku planéty.
Búrku na najnovšej fotografii určite neprehliadnete; pokrýva totiž celý severný pól ľadovej planéty. Zvláštny obrázok bolo jednoduché získať hlavne kvôli atribútu, ktorý líši Urán od ostatných planét slnečnej sústavy – jeho dramatickému 98-stupňovému nakloneniu. Počas leta tak severný pól planéty ukazuje skoro priamo na Slnko a Zemi poskytuje ohromujúci pohľad.
Takéto dáta a informácie sú pre vedcov veľmi dôležité
Vedci dúfajú, že program OPAL im poskytne ešte mnoho hodnotných údajov a pomôže im pochopiť atmosféru a počasie planét vo vonkajšej slnečnej sústave. Rovnako ako meteorológ nedokáže predpovedať počasie na Zemi z niekoľkých fotiek, astronómovia potrebujú sériu snímok atmosféry iných planét, ktoré treba zbierať dlhšie časové obdobie. Je teda viac než pravdepodobné, že podobné krásne zábery ešte uvidíme.