WhatsApp je celosvetovo asi najpoužívanejšou komunikačnou aplikáciou, ktorá je tvorcami neustále vyvíjaná so zreteľom na potreby užívateľov. Napriek zjavným výhodám tu sú, samozrejme, aj isté negatíva.
WhatsApp, tak ako mnohé iné väčšie či menšie platformy, je zneužívaný pre šírenie falošných správ. V tomto kontexte v minulom roku rezonovali hlavne prípady z Indie, kde kvôli falošným správam prišlo o život niekoľko ľudí.
V Indii sa prostredníctvom aplikácie WhatsApp rozšíril falošný oznam, ktorý informoval o únosoch o detí. Niečo podobné v týchto dňoch dokonca rieši aj slovenská polícia. Obyvatelia Indie často nedisponujú dostatočnými digitálnymi zručnosťami a správu vyhodnotili ako pravdivú.
Na jej základe sa rozhodli vziať spravodlivosť do vlastných rúk a niekoľkých spoluobyvateľov doslova dobili na smrť. Jedna z obetí napríklad iba prehovorila na dieťa, bez zjavných zlých úmyslov, čo ovplyvnení Indovia nesprávne vyhodnotili ako pokus o únos. Obeť považovali za člena gangu.
WhatsApp na problém okamžite zareagoval a pripravil niekoľko nástrojov a obmedzení, ktoré majú za úlohu šírenie falošných správ skomplikovať. Opatrenia zväčša cielili na konkrétny trh či región, hlavne na uvedenú Indiu, čo už ale neplatí. WhatsApp obmedzuje zdieľanie správ po celom svete.
Odteraz budete môcť zdieľať odkaz, článok alebo preposlať doručenú správu maximálne piatim osobám súčasne. Pre obozretného užívateľa je takéto obmedzenie neškodné. Naopak, užívateľom s nekritickým postojom zabráni masovo odosielať správy s reťazovým charakterom a falošným obsahom.
Správu či odkaz je, samozrejme, možné opätovne zdieľať ďalším piatim ľuďom a tento proces v prípade potreby opakovať. Už ale nikto neodošle správu napr. dvadsiatke kontaktov súčasne, takzvane na jeden vrz.