Číne sa podarilo pristáť na odvrátenej strane našej prirodzenej družice. Vesmírna loď tam priniesla sondu s technikou, prostredníctvom ktorej začnú už čoskoro zbierať vedecké dáta a posielať ich na Zem. Cieľ ambicióznej misie Chang’e 4 totiž spočíva v skúmaní povrchu Mesiaca.
Nič podobné sa zatiaľ nepodarilo ani jednej krajine na svete. Keď tam pristávali Spojené štáty americké, tak zakaždým iba na viditeľnej strane. V opačnom prípade by mohli mať problémy s komunikáciou, čo čínski vedci vyriešili využitím špeciálneho mesačného satelitu Queqiao.
Aby odtiaľ mohli odosielať aj napríklad také fotografie, komunikačný satelit museli vyslať k Mesiacu ešte pred tým, ako tam poslali sondu. K tomu došlo počas mája, pričom hlavný náklad vyrazil zo Zeme začiatkom decembra, informuje The Verge. Vďaka tomuto jednoduchému triku eliminovali spomínanú bariéru.
What does the far side of the moon look like?
China’s Chang’e-4 probe gives you the answer.
It landed on the never-visible side of the moon Jan. 3 https://t.co/KVCEhLuHKT pic.twitter.com/BiKjh7Fv22
— China Xinhua News (@XHNews) January 3, 2019
Čínsky rover pristál v oblasti South Pole-Aitken Basin. Ide o ozrutný kráter s priemerom šialených 2 500 kilometrov a s hĺbkou takmer 13 kilometrov. Odborníci navyše predpokladajú, že je i nesmierne starý, pretože mal podľa ich odhadov vzniknúť pred miliardami rokov, kedy do Mesiaca údajne narazil ozrutný kus nerastu. A to bude jedna z úloh techniky. Vedci chcú prostredníctvom sondy zistiť aj jeho približný vek.