To, že mesačný prach nie je naším priateľom vieme už dlho. Najnovšie však vedci zistili, že jeho vdýchnutie by mohlo spôsobiť príšerný typ rakoviny pľúc.
Vesmírne agentúry vynakladajú obrovské úsilie, aby dostali ľudí späť na povrch Mesiaca. Ten je však veľmi nehostinný. To sa dozvedeli už astronauti z misie Apollo 11 v roku 1969 keď mesačný prach začal rozkladať ich skafandre. Taktiež vedeli, že mesačný prach by vdýchnuť nemali, pretože by mohol poškodiť ich pľúca. Nevedeli ale, že jeho vdýchnutie by mohlo spôsobiť rakovinu.
Vedci z univerzity Stony Brook v New Yorku zistili, že reakcia vzorky mesačného prachu či regolitu s ľudskými bunkami tvorí takzvané hydroxylové radikály. To sú častice, ktoré sa v minulosti spájali s rakovinou pľúc. To však nie je všetko. Štúdia, ktorá nasledovala zistila, že mesačný prach by mohol spôsobiť obrovské škody na DNA. Dotyčného, ktorý by vdýchol lunárny prach by nielen, že dostal rakovinu, ale by dokonca umrelo až 90 % jeho pľúcnych buniek.
[irp]
Toxicita mesačného prachu bude pre ľudstvo problém aj v budúcnosti
Na potulovanie sa po Mesiaci môžeme ešte na chvíľu zabudnúť. Vesmírne agentúry a vedci sa najskôr budú musieť vysporiadať s mesačným prachom, ktorý bude pre nich bude prioritou číslo jeden. Pokiaľ sa však nevysporiadame s rozkladajúcimi sa skafanderami a nevymyslíme, ako tento problém vyriešiť, na základne, mesačné stanice a obytné bloky na našej družici si budeme musieť počkať.