Počnúc 3. decembrom 2018 v Európskej únii oficiálne skončilo blokovanie internetových stránok či presmerovaní na základe toho, že užívatelia a ich platobná karta pochádzajú z inej krajiny ako online obchod, v ktorom nakupujú.
Európska komisia navrhla nové pravidlá pre takzvané online nakupovanie bez hraníc ešte v roku 2016. Zákaz neodôvodneného online geoblokovania prichádza do platnosti práve teraz.
Podpredseda Komisie pre digitálny jednotný trh Andrus Ansip menuje tri dôležité iniciatívy, ktoré sa zameriavajú na to, aby sa digitálny jednotný trh stal pre obyvateľov Európskej únie skutočnosťou.
Okrem už spomínaného zákazu geoblokovania to je ukončenie vyberania poplatkov za roaming a tiež všeobecné nariadenie o ochrane osobných údajov, známe pod skratkou GDPR.
?? As of today, you are able to shop online without being blocked or re-routed.
Unjustified #geoblocking is not allowed in the ??: https://t.co/jC6ksg9D0I #EUandME pic.twitter.com/bKoC6YRmtA
— European Commission ?? (@EU_Commission) 3. decembra 2018
Zabezpečenie a uplatnenie novo zavedených pravidiel majú teraz na pleciach členské štáty Európskej únie, ktoré sú za presadzovanie a dodržiavanie nariadenia zodpovedné.
„Vyzývame na dosiahnutie dohody o harmonizovaných pravidlách predaja digitálneho tovaru a služieb a nakupovania online. Všetky tieto prvky sú kľúčové pre vytvorenie dobre fungujúceho a konkurencieschopného digitálneho jednotného trhu,“ uvádza Andrus Ansip a ďalší komisári EÚ Elżbieta Bieńkowska, Věra Jourová a Mariya Gabriel.
Európska komisia pripomína, že ešte v roku 2015 až 63 percent internetových stránok neumožňovalo spotrebiteľom nakupovať z inej krajiny EÚ. Z tohto dôvodu takmer dve tretiny spotrebiteľov nemohli nakupovať online v zahraničí.
Kompletnú správu o ukončení geoblokovania nájdete TU, na stránkach euractiv.sk, alebo na adrese ec.europa.eu.
Uz bolo na case. Napr. akumulator do auta 105Ah na SK stoji 220 eur a ten isty v inej krajine sa da zohnat za 99 eur.