Dnešný deň je pre vesmírne misie poriadne dôležitý. Sonda Voyager 2 od NASA totiž opustila slnečnú sústavu. Stáva sa tak druhým ľuďmi vyrobeným predmetom, ktorému sa to podarilo. Tým prvým je sonda Voyager 1, ktorá slnečnú sústavu opustila v roku 2012.
Sonda Voyager 2 sa na cestu vesmírom vydala ešte v roku 1977. Jej cieľom bol prieskum vonkajších planét slnečnej sústavy. Vôbec ako prvá sonda preletela okolo planét Urán a Neptún. Na svojom konte má ešte jedno prvenstvo, a to preskúmanie 4 planét – Jupiteru, Saturnu, Uránu a Neptúnu.
NASA do dnešného dňa dokáže s kozmickou sondou komunikovať, no trvá to dlhšie než by ste si možno mysleli. Vyslanie informácií zo sondy smerom k Zemi trvá približne 16 a pol hodiny.
For the second time in history, a human-made object has reached the space between the stars. Now slightly more than 11 billion miles (18 bil. km) from Earth, @NASAVoyager 2 has now left the Sun's protective bubble & is flying in interstellar space: https://t.co/zRnhiaJqGS #AGU18 pic.twitter.com/Zzncki4GKB
— NASA (@NASA) December 10, 2018
Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) vie, že Voyager 2 opustil heliosféru vďaka nástroju zvaného Plasma Spectrometer. V preklade ide o spektrometer plazmových častíc, ktorý zaznamenáva prítomnosť plazmy, ktorá vychádza zo Slnka.
NASA vzrušujúcu novinku oznámila len dnes poobede. Viac informácií by sme sa mali dozvedieť už čoskoro.