Plánom vedcov z Harvardu je predísť katastrofickým scenárom zo zmeny klímy vypustením zatemňujúcej chemikálie do stratosféry. Tá má slnečné žiarenie mierne zatemniť, resp. jeho malú časť odraziť späť do vesmíru.
Výskumníci sa pripravujú vypustiť látku s názvom uhličitan vápenatý do atmosféry už budúci rok. Tvrdia však , že je to zatiaľ len jednorazový experiment. Chcú zistiť, ako sa bude táto látka v stratosfére správať. Malý test tak nielenže poskytne dôležité údaje o výhodách rozsiahlych geoinžinierskych prác, ale aj o potencionálnych rizikách.
Do stratosféry, pošlú riadiaci balón, ktorý uvoľní približne 100 gramov uhličitanu vápenatého. Ten je lákavým kandidátom pre úsilie v oblasti geoinžinierstva. Prečo? Simulácie ukazujú, že vo vzduchu dokáže zotrvať celé roky práve vďaka tomu, že odráža slnečné žiarenie. Akonáhle bude látka do vzduchu vypustená, balón využije svoj systém a bude sledovať ako sa jej častice rozptyľujú. Informácie získané z tohto pozorovania pomôžu vedcom určiť ako by sa v stratosfére správali väčšie množstvá uhličitanu.
Riešenie je podľa kritikov iba náplasťou na problém
Zatemňovať slnečné žiarenie je vraj len riešením už spôsobených problémov, alebo akési liečenie symptómov klimatických zmien. Táto teória však nerieši koreň problému, ktorým sú emisie oxidu uhličitého do atmosféry. Mnoho výskumníkov sa bojí, že týmto sa naše životné prostredie ešte zhorší. Oponujú im ostatní, ktorí tvrdia, že akékoľvek riešenie, ktoré nám kúpi trochu času navyše je dobré.