Zaceľujúce sa škrabance na obrazovkách smartfónov či dokonca na autách. Vedci vynašli materiál, ktorý sa dokáže opraviť úplne sám, a tak zaceliť diery či ryhy. Svitá na lepšie časy?
Skúšky odolnosti smartfónov zrejme všetci poznáte. Ide o test, v ktorom púšťajú ľudia rôzne typy smartfónov z rôznych výšok a testujú jeho odolnosť. S novo vynájdenou látkou by však tieto testy zostali len smiešnou minulosťou. Padol vám mobil pár dní po jeho zakúpení na betónový chodník? Nevadí, opraví sa sám a automaticky.
Ak by sa teda tento materiál dostal na poličky obchodov, pomohol by nám v každodennom živote hneď s niekoľkými nepríjemnými problémami. Či už by nám padol telefón na tvrdú zem alebo by nám vandali poškriabali auto, nemuseli by sme zatajovať dych pri vyhodnocovaní miery poškodenia.
[irp]
Fotosyntéza vytvára vďaka slnečnému žiareniu oxid uhličitý a cukor. Žeby jej proces zaplátal aj nedokonalosti?
Materiál vytvorený na univerzite MIT sa spolieha na biochemický proces fotosyntézy. Vedci vložili chloroplasty – časti rastlín a niektoré bakteriálne bunky, ktoré zabezpečujú fotosyntézu – do tenkého filmu. Vďaka vzduchu okolo nich a dostatočnému množstvu slnečného žiarenia sa tento biofilm posilňuje a rozťahuje, čiže dokáže zaceliť aj celé diery. Proces zaceľovania je však veľmi pomalý a rozťahujúci sa film veľmi slabý. Tieto problémy teda budú vedci ešte musieť vyriešiť. Jeden by povedal, že pozorovať chloroplasty vykonávať svoju prácu je ako pozorovať trávu rásť.