Ostrieľaní odborníci z Chalmers University of Technology vedia napodobniť proces tvorby kostí v našich telách na atomickej úrovni. Keď skombinovali dve kľúčové zložky do jednej kopy, začalo prebiehať formovanie alternatívneho materiálu s takou štruktúrou, ktorá pripomína tú ich.
Teraz nie je však dôležitý výsledok, ale samotný proces, pretože nám môže pomôcť s liečbou ochorení ako osteoporóza. Ako píše web univerzity, niekoľko jej štádií bolo donedávna veľkou záhadou. A to nám bránilo vo vytvorení efektívnejších liekov, ako sú tie súčasné.
„Náš pokrok môže pomôcť pri liečbe ochorení kostí, ako je napríklad osteoporóza, ktorá dnes patrí medzi bežné choroby, najmä u starších žien. Osteoporóza vzniká vtedy, keď existuje nerovnováha medzi tým, ako rýchlo sa kosti rozpadajú a ako rýchlo vznikajú, čo sú prirodzené procesy v tele,“ prezradil renomovaný profesor Martin Andersson, ktorý je lídrom úspešného vedeckého tímu.
Researchers from #ChalmersUniversity have discovered how our bones grow at an atomic level, showing how an unstructured mass orders itself into a perfectly arranged bone structure. Could yield improved new #implants and better medication for #osteoporosis https://t.co/PBA3pie9Vg pic.twitter.com/zqHmOGgUOr
— Chalmers University (@chalmersuniv) November 21, 2018
Počas vývoja metódy na tvorbu syntetickej ľudskej kosti využívajú takzvanú 3D tlačiareň, pričom vznik štruktúry prebieha tým istým spôsobom, akým vzniká i skutočná kosť. Preto majú oba materiály tak identické vlastnosti. Alternatíva z laboratória môže byť vďaka tomu jedného dňa použitá pri výrobe implantátov namiesto zaužívaného kovu alebo plastu.
„Čaro tohto projektu spočíva v tom, že demonštruje, ako ide aplikovaný a fundamentálny výskum ruka v ruke. Náš projekt bol pôvodne zameraný na vytvorenie umelého bio-materiálu, no ten sa postupom času osvedčil ako skvelý nástroj na štúdium procesov budovania kostí. Pri vytváraní kópie sme napodobnili prírodu, aby sme ju potom mohli prostredníctvom tejto kópie študovať.“